3 fidan baskı ve engellemelere rağmen Ankara’da Gençlik Örgütleri tarafından anıldı

06 May 2020

6 Mayıs 1972’de faşist TC devleti tarafından katledilen THKO’nun liderlerinden Deniz Gezmiş, Hüseyin İnan ve Yusuf Aslan Gençlik Örgütleri tarafından Ankara Karşıyaka Mezarlığında “Denizlerin İzinden Devrime Yürüyoruz!” şiarlı anma polisin tüm engellemelerine ve ablukasına rağmen gerçekleştirildi.

Mezarlık girişini abluka altına alarak girişi engellemeye çalışan polis tüm flama ve materyallere el koydu. Tüm bu engellemelere karşı içeri giren gençlik örgütleri ellerinde taşıdıkları İbrahim Kaypakkaya, Deniz Gezmiş, Mahir Çayan fotoğrafları ile mezarlık içinde sloganlarla yürüyüş gerçekleştirdi. Yürüyüşün ardından aralarında Yeni Demokrat Gençlik(YDG) okurlarının da olduğu birçok gençlik örgütünün imzasını taşıyan basın açıklaması gerçekleştirildi.

“6 Mayıs 1972, Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan’ın 12 Mart askeri faşist diktatörlüğü tarafından asıldığı tarih. Bu tarihten sadece otuz beş gün önce, 30 Mart 1972’de, Denizler’i kurtarmak için emperyalist bir üsten asker kaçıran Mahir Çayan ve arkadaşları Kızıldere’de katledilmişlerdi. Bu olaylardan bir süre önce ise Sinan Cemgil ve yoldaşları Nurhak’ta bir kuşatma sonucunda katledilmişlerdi. Kısacası 12 Mart faşist askeri darbesinden sonra devrimcilere yönelik kıyım ayyuka çıkmıştı. İdam sehpasında sendelemediler. İdam kararı veren cellatlara küçümsemeyle baktılar. Son nefeslerini verecekleri ana kadar devrimci inançlarını haykırmaktan geri durmadılar. Karşılarında gördükleri çelik gibi bükülmez devrimci irade egemenlerin yüreğindeki korkuyu büyütürken, Deniz, Yusuf ve Hüseyin gösterdikleri kararlılıkla on yıllarca sürecek bir başkaldırı geleneğini başlattılar. Bu üç devrimci militan, Türkiye devrimine giden yolda işçi ve emekçilere büyük bir devrimci miras, onur ve mücadele geleneği bıraktılar. Onlar, özelde devrimcilere genelde işçi-emekçilere ve ezilen halklara nasıl yaşanacağını, ne için yaşanacağını göstermekle kalmadılar, nasıl ölüneceğini de gösterdiler.’’ Saldırı ve gözaltılara rağmen mezarlığa karanfil bırakarak, anma töreni gerçekleştirildi.

benzer haberler