Boğaziçi’nde polis yine saldırdı: 26 gözaltı

26 Mar 2021
Boğaziçi Direnişi

Boğaziçi Üniversitesi’ne kayyum atanan AKP’li Melih Bulu’nun istifası için yapılan eylemlerde Güney Kampüs’te LGBTİ+ bayrağı açan öğrenci hakkında soruşturma açıldı ve ifade vermesi istendi.

LGBTİ+ BAYRAĞI TAŞIYAN ÖĞRENCİLERE POLİS SALDIRDI

Boğaziçi Üniversitesi öğrencileri dayanışma için LGBTİ+ bayraklarıyla Güney Kampüs’ten Kuzey Kampüsü’ne yürüdü. Bu sırada polis LGBTİ+ bayraklarını bahane ederek öğrencilere saldırdı. 4 öğrenci burada gözaltına alındı.

ÖĞRENCİLER KUZEY KAMPÜSÜNE İTİLDİ

Gözaltına alınan arkadaşlarının derhal bırakılmasını isteyen öğrenciler Kuzey Kampüsü önünde toplanmaya başladı. Alanı ablukaya alan polis öğrencilerin önüne barikat kurdu ve saldırarak öğrencileri Kuzey Kampüsü içine itti.

Saldırı sırasında iki öğrenci daha gözaltına alındı.

ÜNİVERSİTE GİRİŞ ÇIKIŞI KAPATILDI

Öğrenciler üniversite içine sürüldükten sonra öğrencilerin çevresi polis tarafından sarıldı. Öğrencilerin üniversite giriş çıkışı polis kalkanları ile kapatıldı.

Öğrenciler polis ablukasını, “Zıpla, zıpla, zıplamayan polistir” ve “Polis defol üniversiteler bizimdir” sloganıyla tepki gösterdi.

Öğrenciler Boğaziçi Üniversitesi Kuzey Kampüsünde gözaltına alınan öğrenciler serbest bırakılana kadar eylemlerini sürdüreceklerini ve üniversiteden ayrılmayacaklarını açıkladı. Öğrenciler

26 ÖĞRENCİ GÖZALTINA ALINDI

Öte yandan gözaltına alınan öğrencilerin sayısı 12’ye yükseldi. Kuzey Kampüsünde gözaltına alınan öğrencilerin serbest bırakılması için bekleyiş sürerken, Kuzey Kampüsüne desteğe giden Gençlik Örgütlerinden 14 kişi daha gözaltına alındı.

Gözaltına alınan öğrenciler Vatan Emniyetine götürüldü. Bugün saat 14.00’da gözaltına alınan öğrenciler Çağlayan Adliyesine götürülecekler.

(ETHA)
Boğaziçi Direnişi
Boğaziçi Direnişi
Boğaziçi Direnişi
Boğaziçi Direnişi
Boğaziçi Direnişi
Boğaziçi Direnişi
Boğaziçi Direnişi
Boğaziçi Direnişi
Boğaziçi Direnişi
Boğaziçi Direnişi
benzer haberler