Gençlik örgütleri: Emperyalistler, işbirlikçiler 6. Filo’yu unutmayın!

14 Nis 2021
Gençlik örgütleri: Emperyalistler, işbirlikçiler 6. Filo’yu unutmayın!

 Gençlik örgütleri, ABD savaş gemilerinin Karadeniz’e geçişine ve Karadeniz’de yaşanan emperyalist dalaşa karşı, 6. Filo’nun denize döküldüğü Dolmabahçe’de basın açıklaması gerçekleştirildi. “Emperyalistler, işbirlikçiler 6. Filo’yu unutmayın!” yazılı pankartın açıldığı eylemde basın metnini gençlik örgütleri adına Mert Soydan okudu.

Basın açıklamasında emperyalist-kapitalist sistemin koronavirüs pandemisiyle birlikte krizinin derinleştiği belirtilirken, “Latin Amerika’dan Doğu Avrupa’ya, Kuzey Afrika’dan Asya-Pasifik’e, Akdeniz’e ve şimdi de Karadeniz’e kadar dünyanın dört bir yanında giriştikleri saldırganlık ve savaşların sonuçları emekçi halk kitlerine ve dünya halklarına açlık, kan, gözyaşı ve sefalet olarak dönmektedir.” denildi.

‘EMPERYALİSTLER GÜÇ GÖSTERİSİNE GİRİŞTİ’

Açıklamada, emperyalist savaşın yoğunlaştığı bölgelerden Ukrayna ve Kırım’da gerginliğin artmasına paralel emperyalistler cümle aleme karşı bir güç gösterisine giriştiği belirtilirken, “Rusya ile Ukrayna arasında Donbass bölgesi üzerinden gerilimin tırmandığı çatışmaların arttığı bir dönemde, ABD Ukrayna’ya destek için Karadeniz’e savaş gemileri gönderiyor. ABD’ye ait 2 savaş gemisinin önümüzdeki hafta Türkiye Boğazlarından Karadeniz’e çıkışı için Türkiye’ye diplomatik bildirimde bulunduğu öğrenilirken gemilerin 4 Mayıs’a kadar Karadeniz’de kalacağı bildirildi.

NATO’nun da Türkiye dahil 26 ülkenin katılımıyla Rusya’yı kuşatma hedefli “Defender Europe” (Avrupa’yı Savunmak) isimli Balkanlar merkezli askeri tatbikata hazırlanıyor. Biden’lı ABD emperyalizmi; Rusya’yı kuşatma ve NATO’nun Karadeniz’deki varlığını artırarak Donbass ve Kırım’nda ki Rus varlığına son vermeye dönük bir politikayı devreye sokarken Türkiye de Montrö’den doğan haklarını da kullanarak bu noktada kritik bir pozisyon almak istiyor. Libya, Suriye ve Ukrayna’da olduğu gibi emperyalistlerle işbirlikçiliğini pekiştirecek bir şekilde Karadeniz’deki gerilimde de buna uygun bir konumlanışa gidiyor. AKP-MHP iktidarı bu süreçte diğer ülkelerle silah ve ticari anlaşmalarla işgallerde aktif bir görev alıyor.” ifadelerine yer verildi.

Açıklama şu ifadelerle sona erdi: “68 Gençlik Hareketi’nin de en önemli karakterlerinden olan anti-emperyalist mücadele, coğrafyamızda devrimci gençliğin yarattığı berrak bir bilinç ve eylem çizgisiyle karşılık bulmuştur. ABD emperyalizminin 6. Filo’su Dolmabahçe’ye demirlediğinde gençlik, “Yankee go home!” diyerek Dolmabahçe’ye akmış Amerikan askerleri kaçacak fırsat bulamadan denize dökülmüştü. Yine Vietnam kasabı olarak bilinen ve Kasım 1968’de ABD’nin Türkiye büyükelçisi olarak Türkiye’ye gelen Robert Kommer’in aracı ziyaret ettiği ODTÜ’de yakılmıştı. Bu iki örnek de gençliğin emperyalist saldırganlığa karşı nasıl net bir tutum aldığını göstermesi bakımından semboldür. Bugün de emperyalizmin savaş tamtamları çalarken gerici savaşlara ve saldırganlığa karşı anti-emperyalist mücadeleyi büyütürken aynı zamanda yerli işbirlikçi egemen sınıflara karşı da isyanı yaymak günün görevidir. Bu bilinçle tüm gençliği, kadınları, işçi ve emekçileri halka açlık, kan ve gözyaşından başka bir şey vaat etmeyen emperyalist saldırganlığa karşı mücadeleyi büyütmeye çağırıyoruz.”

benzer haberler