İstanbul Üniversitesi öğrencileri: ‘Mahmut Ak da Melih Bulu da gidecek, biz kalacağız’

11 Oca 2021

Aralarında YDG’lilerin de olduğu İstanbul Üniversitesi öğrencileri, Boğaziçi Üniversitesi öğrencileriyle dayanışmak için Beyazıt Ana Kapı önünde basın açıklaması düzenledi.

Öğrencilerin eylemi öncesi Beyazıt Meydanı polis ablukasına alındı. Polis, Beyazıt Ana Kapı önünü de barikatlarla çevirdi. Öte yandan alana gelenler GBT kontrolü adı altında polis tarafından taciz edildi.

“Kayyum değil seçim istiyoruz. İstanbul Üniversitesi öğrencileri, #İÜBoğaziçininYanında” yazılı pankart açan öğrenciler, Boğaziçi Üniversitesi kayyum rektör Melih Bulu ve İstanbul Üniversitesi kayyum rektörü Mahmut Ak’ın maketlerini taşıdı. Eylemde, “Sen de Metallica dinliyor musun Mahmut?”, “Özerk-Demokratik üniversite için mücadeleye” şiarlı dövizler açıldı.

Basın metnini okuyan Özgür Özdemir, AKP’nin yaptığı atamalar ve müdahalelerle üniversite bileşenlerinin, öğrencilerin, emekçilerin ve akademisyenlerin okul içerisinde söz söylemelerini engellemeye alışarak bu sürecin aktörü olduğunu kaydetti.

Bilimsel bilginin üretim alanı olan üniversitelere yönelik gerçekleşen bu uygulamaların üniversitelerin akademik özerkliğini, bilimsel özgürlüğünü ve demokratik yapısını zedelediğinin altını çizen Özdemir, “İstanbul üniversitesinin bölünmesinin sonrasında eleman fazlası oluştuğu gerekçesiyle 56 kantin çalışanı aynı zamanda geçen sene yemekhane eylemi döneminde işten atılan 39 işçinin iktidar ve sermaye işbirliğinin üniversitemize sirayet etmesinin sonuçlarından bir tanesidir. İstanbul Üniversitesi öğrencileri olarak bu gidişata sessiz kalamıyor ve kendimizi bu konuya dair açıklama yapmak mecburiyetinde hissediyoruz” dedi.

‘KAYYUM ZİHNİYETİNİ KABUL ETMİYORUZ’
Basın açıklamasının ardından İstanbul Üniversitesi öğrencileri serbest kürsü kurdu. Tek tek söz alan öğrenciler kayyum rektör değil demokratik seçim istediklerini vurguladı. Geçen dönem kayyum rektör Mahmut Ak’ın da öğrenci odaklı davranmadığını ve buna karşı gerçekleştirdikleri direnişi hatırlatan öğrenciler, kayyum zihniyetini kabul etmeyeceklerinin altını çizdi.

REKTÖRLER BULU VE AK YANIT VEREMEDİ
Öğrenciler kayyum rektörler Melih Bulu ve Mahmut Ak’ın maketlerine temsili olarak sorularını yöneltti. Öğrenciler, “görüyorsunuz ki kayyum rektörler hiçbir yanıt veremiyor” dedi. Gençliğin birleşik mücadelesinin önemine dikkat çekilen konuşmalarda, asla biat edilmeyeceğinin de altı çizildi.

POLİS TEHDİDİNE YANIT: DEFOL, ÜNİVERSİTELER BİZİM
Konuşmalar sırasında polis sık sık pandemiyi bahane ederek eylemin sonlandırılması için anons geçti. Eylem bitirilmediği takdir de saldırılacağı yönünde de tehdit edildi. Ancak öğrenciler her tehdide, “Polis defol üniversiteler bizimdir”, “Kayyum rektör istemiyoruz”, “Transfobik rektör istemiyoruz”, “Zıpla zıpla, zıplamayan kayyum olsun” sloganlarıyla karşılık verdi.

Eylem, öğrencilerin Melih Bulu’ya söylediği şarkıyla sona erdi. Hep bir ağızdan söylenen şarkıda, “Melih Bulu Metallica iyi mi? Makaleler senin mi?” sorusu yöneltildi.

benzer haberler