Munzur Üniversitesi’nde taciz protestosu

04 Kas 2019

Munzur Üniversitesi Bilgi İşlem Daire Başkanı Cem Tekinoğlu hakkında kadın öğrencilere tehdit yoluyla para karşılığı cinsel ilişkiye zorladığı beyanlarına rağmen hala görevde tutulmasını genç kadınlar protesto etti.

Munzur Üniversitesi’nde öğrenciler, üniversitenin Bilgi İşlem Daire Başkanı Cem Tekinoğlu hakkında kadın öğrencileri tehdit yoluyla para karşılığı cinsel ilişkiye zorladığı, taciz ettiği, şiddete maruz bıraktığı beyanlarına rağmen hala görevde tutulmasını protesto etti.

Özgür Genç Kadın, Yeni Demokrat Kadın ve Munzur Özgür Öğrenci Derneği’nin düzenlediği açıklamaya çok sayıda öğrenci katılım gösterdi.

Açıklamayı okuyan Dilar Aras,”Kadınlar olarak hayatımızın her alanında tacize tecavüze ve şiddete maruz bırakılıyoruz. Son dönemlerde artan şiddet, taciz, tecavüz ve katliamlar ne yazık ki akademilerde de azımsanmayacak oranda artış göstermektedir” ifadelerini kullandı.

“TEKİNOĞLU’NUN GÖREVİNE SON VERİLMESİNİ İSTİYORUZ”

“Son zamanlarda üniversitelerin adlarını taciz şiddet ve tecavüzler ile anılıyor, daha önceleri akademilerin başarılarını tartışırken şu an hangi akademide hangi taciz veyahut şiddet olayları yaşanmış cümlelerini kullanmaya başlar olduk. Çokta uzağa gitmeye gerek yok, son zamanlarda Munzur Üniversitesi Bilgi İşlem Daire Başkanı Cem Tekinoğlu hakkında kadın öğrencileri tehdit yoluyla para karşılığı cinsel ilişkiye zorladığı taciz ettiği şiddete maruz bıraktığı yapılan beyanlara rağmen halen bünyesinde barındırmaktadır” diye konuşan Aras, şunları kaydetti:

“Bir kadına şiddet uyguladığı dava dosyalarına da yansıyan Cem Tekinoğlu’nun görevde kalmaya devam etmesi biz kadınları tedirgin etmektedir. Cem Tekinoğlu’nun üniversitedeki görevine derhal son verilmesini talep ediyoruz. Üniversitede var olan şiddetin tacizin boyutunun farkındayız ve buna geçit vermeyeceğiz. Ellerinizi üniversitelerimizden ve bütün yaşam alanlarımızdan çekin. Bu erkek zihniyetin üstesinden kadın dayanışmasıyla geleceğiz.”

‘Tacize, Taviz Yok, Jin Jiyan Azadi, Biz kimseye emanet değiliz’ dövizlerinin açıldığı eylem, alkışlarla sona erdi.

 

Kaynak: Yeni Demokrasi

benzer haberler