Beyazıt’ta gençlik örgütleri tarafından 10 Ekim anması düzenlendi

25 Eki 2018

Gençlik örgütleri 10 Ekim Ankara Katliamı’nın yıldönümü dolayısıyla İstanbul Üniversitesi Beyazıt Meydanı’nda anma etkinliği düzenledi.

Katliamda yaşamını yitirenlerin fotoğraflarının yer aldığı “Katillerden hesabı gençlik soracak!” yazılı pankartın taşındığı eylemde “10 Ekim’i unutma, unutturma!”, “10 Ekim’in hesabı sorulacak!” sloganları haykırıldı.

Açıklama öncesinde yapılan konuşmada, 3 yıl önce sömürüye karşı emek, diktatörlüğe karşı demokrasi, emperyalist savaşa karşı halkların birliğini savunanların bir araya geldiği mitingde IŞİD çeteleri eliyle katliam yapıldığı belirtildi. Katliamın asıl sorumlularının görevlerine devam ettiği belirtilen konuşmada, gençliğin mücadelesinin bu kirli düzen yıkılana kadar süreceği vurgulandı.

Konuşmanın ardından okunan açıklamada, ülkenin en kanlı katliamının yaşandığı hatırlatılarak aynı dönemde pekiştirilen katliamlar düzenine, katliamlara ilişkin davalarda asıl faillerin korunup aklandığına dikkat çekildi. “Bugün işçilerin, emekçilerin, gençlerin maruz kaldığı baskıların hayata geçirildiği, OHAL’in hemen sonrasında başlayan ve hâlâ OHAL yetkilerinin kullanıldığı tek adam rejiminin inşasına giden sürece, Suruç Katliamı’ndan, Diyarbakır patlamasından, 10 Ekim’den geçilerek gidilmiştir” denilen açıklamada, gençliğin geleceğinin savaş ve katliam politikalarıyla zapturapt altına alınmak istendiği belirtildi. Baskı ve zulüm düzeninin bu katliamlardan güç aldığının altı çizilerek sonrasında akademiye ve gençliğin taleplerine yönelik saldırıların tırmandığı üzerinde duruldu.

Yeni Demokratik Gençlik okurlarının da katıldığı açıklama gençliğin, katliamda yaşamını yitirenlerin mücadelesinin taşıyıcısı olacağı vurgusuyla noktalandı.

benzer haberler