Depremde hasar gören fakültelerde ders işlenmeye devam ediliyor

28 Eyl 2019

İstanbul Üniversitesi’nin Avcılar’da bulunan Veterinerlik Fakültesi binası geçtiğimiz gün meydana gelen 5,8 şiddetindeki depremde ciddi hasar gördü.

Okul yönetimi, duvarlarında ve kolonlarında derin çatlaklar oluşan, sıvaları dökülen ve paslı inşaat demirleri ortaya çıkan binada pazartesi günü ders başı yapma kararı aldı.

Binanın durumu nedeniyle can güvenliklerinden endişe eden öğrenciler, karara tepki gösterdi. Sosyal medyada #İÜChasartespit etiketiyle kampanya başlatan öğrenciler, okulda hâlâ kapsamlı bir hasar tespit çalışması yapılmadığını ifade ettiler.

Herhangi bir yıkımda laboratuvarlarda bulunan kimyasal yanıcı ve patlayıcı maddelerin oluşturacağı hasarın tüm yerleşkeyi etkileyeceğini belirten öğrenciler, en küçük sarsıntıda yıkılacak gibi görünen binada eğitim öğretimin sürmesinin ölüme davetiye çıkarmak olduğunu söyledi.

Yerleşke, 1999 depreminde ağır hasar görmüştü

İstanbul Üniversitesinin web sitesinde yer alan bilgilere göre binanın deprem geçmişi şöyle:

“Uzun süren bir inşa sürecinden sonra yeni yapılan İstanbul Üniversitesi Avcılar Kampüsü Veteriner Fakültesi binalarına 1986-87 Eğitim-Öğretim Yılı Bahar Yarıyılında taşınma işlemi gerçekleştirilmiş ve fakülte büyük bir törenle yeniden açılarak eğitim-öğretim faaliyetlerini İstanbul Üniversitesi Avcılar Kampüsü bünyesinde sürdürmeye başlamıştır. Büyük Marmara depreminde ağır hasar gören Veteriner Fakültesi binalarındaki Anabilim Dalları, klinik binalarına taşınmış ve 1999-2001 yılları arasında bu olumsuz koşullar altında hizmet verilmeye devam edilmiştir. Veteriner Fakültesi binaları 2001 yılında bir törenle tekrar hizmete girmiştir. Günümüzde eğitim öğretim ve araştırma hizmetleri bu binalarda sürdürülmektedir. “

KHK ile ihraç edilen akademisyen Jeofizik Mühendisi, Deprem Bilimci Dr. Savaş Karabulut, İstanbul Üniversitesi Avcılar kampüsüne ilişkin uyarılarını gazetemiz gündeme getirmişti. Karabulut, binlerce kişinin yaşamını hiçe sayıldığını anlatmış; Rektörlük’ün yenileme taleplerine “Bütçe yeterse yenileriz” yanıtı verdiğini açıklamıştı.

Dün de yine deprem sonrası hasar gören İstanbul Üniversitesi Çapa Tıp Fakültesi öğrencileri “Mezar taşı değil diploma istiyoruz” diyerek eylem yapmış ve binanın hasarlı görüntülerini paylaşmıştı.

benzer haberler