Gençlik örgütlerinden Dolmabahçe’ye 6 Mayıs yürüyüşü

07 May 2019

Gençlik örgütleri, Deniz Gezmiş, Hüseyin İnan, Yusuf Aslan’ı idam edilişlerinin 47. yılı dolayısıyla Dolmabahçe’de andı.

Aralarında YDG’nin de bulunduğu  gençlik örgütleri tarafından 6 Mayıs 1972’de idam edilen üç devrimci gençlik lideri için Taksim’den Dolmabahçe’ye yürüyüş yapıldı. Taksim AKM önünde toplanan gençler, “Emperyalizm yenilecek direnen halklar kazanacak”, “Yaşasın devrimci mücadelemiz” sloganları eşliğinde Gümüşsuyu boyunca yürüdü.

ABD 6. Filosu askerlerinin denize dökülmesi ile özdeşleşen Dolmabahçe’de bir basın açıklaması yapıldı. Yapılan açıklamada, “Bir kuşağın devrimci militan ruhunun, emperyalizme ve onun yerli işbirlikçilerine karşı açılmış savaşının en önde koşan neferleriydiler. ODTÜ amfilerinden Filistin cephelerine kadar uzanan enternasyonel mücadelenin sıradan, sahici devrimcileriydi onlar” denildi.

Açıklamanın devamında şunlar kaydedildi:

“68’de baskıya, işkenceye, devlet terörüne karşı direnen devrimci gençler elbet bugün de Saray rejiminin baskısına, şiddetine boyun eğmeyecektir. Bizler, adına emperyalizm dedikleri vahşet ve sömürü düzeninin sonunun gelmekte olduğunu bilmekteyiz. Ondandır bir canavarın son çırpınışları gibi halkların kanını daha çok emmeye; despot, otoriter iktidarlarla halkları ve üretici sınıfları zapturapt altına almaya çalışması. Yerli işbirlikçileriyle, giriştikleri darbelerle halkların iradelerine zincir vurmak istiyorlar.

“Türkiye sermayesi ve emperyal heveslerle Suriye coğrafyasında, Kürt halkına ve halklara yönelik uyguladıkları katliam politikalarına karşı sınırsız ve sınıfsız bir dünya için yürüttüğümüz mücadelemiz, aldığımız devrimci mirasla bütün halkları emperyalizmin boyunduruğundan kurtarana kadar devam edecektir.”

benzer haberler