Dersim’de ‘Gençlik nasıl bir belediye istiyor?’ söyleşisi düzenlendi

06 Mar 2019

Dersim’de HDP’nin Belediye Eşbaşkan adayları Nurşat Yeşil ve Hıdır Demir ile üniversite öğrencileri bir araya geldi. “Gençlik nasıl bir belediye istiyor?” başlığı altında gerçekleştirilen söyleşiye HDP Antalya Milletvekili Kemal Bülbül de katıldı.

Üniversite öğrencilerinin yoğun katılım gerçekleştirdiği etkinlik Kemal Bülbül’ün konuşması ile başladı. Leyla Güven’in açlık grevi direnişini selamlayarak konuşmasına başlayan Bülbül, Güven’in direnişi ile Yavuz Sultan Selim’den devralınan kayyum politikasını ve toplum üzerindeki tecriti hep birlikte kaldıracaklarını ifade etti.

“Dersim’de ESP, EMEP, Partizan, DBP ve HDP’nin oluşturduğu Devrimci Güç Birliği herkese ittifak çağrısı yaptı, bunun aksi yönündeki iddialar tamamen asılsızdır” diyen Bülbül, Dersim’e bir şey öğretmeye değil öğrenmeye geldiklerini, kadın özgürlükçü ve gençlik esas alan ilkeleri ve politikalarıyla Dersim halkıyla kucaklaşacaklarını kaydetti.

Bülbül’ün konuşmasının ardından seçim süreci, Dersim’in yerel sorunları, belediyecilik anlayışı, gençlerin yaşamda karşılaştığı sıkıntılara dair soru cevap bölümüne geçildi.

Eşbaşkan adayları Nurşat Yeşil ve Hıdır Demir kayyum faaliyetleri üzerine gelen şikayet ve sorulara, ilk işlerinin kayyumun Munzur projesini ekolojik bir projeye çevirmek olacağını ifade ederken Dersim’i asimile etmeye dönük, yabancı isimler verilen sokak ve park isimlerini değiştireceklerini söylediler.

Ayrıca genç işsizlik ile mücadele kapsamında küçük istihdam alanları oluşturacaklarını vurgulayan Yeşil, “Gençlerin kentteki ulaşımını cüzi bir miktar ile belediye araçları ile sağlayacağız” dedi.

Gençliğin yönetime katılımı ile ilgili bir soruya üniversitelilerin ve gençlerin konseyler ve meclisler aracılığı ile politikaya ve yönetime katılımı sağlanacağını kaydeden Yeşil, “Gençliğin politikaya etkin katılımı için belediyenin tüm olanaklarını açacağız” diye konuştu.

Kültür sanat ve sosyal faaliyetlerin sınırlılığı ile ilgili gelen bir soruyu yanıtlayan Hıdır, Kürtçe ve Zazaca kursların tekrar etkin hale getirileceği, sinema, resim ve gençlerin eğilimine uygun alanlar açılacağını ifade etti.

benzer haberler