Üniversitelerde “seyyar” eğitim sürüyor: İÜ Veterinerlik Fakültesinde dersler konteynerlerde işlenecek

21 Eki 2019

Üniversitelerde taşınma, inşaat ve deprem sonrası oluşan hasarlar nedeniyle eğitim-öğretim “seyyar” bir biçimde sürüyor. Marmara Üniversitesi’nde inşaat halindeki dersliklerin ardından şimdi de İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Veteriner Fakültesi öğrencileri konteynerlerde ders işleyecek. Silivri açıklarında meydana gelen 5.8 oranı büyüklüğündeki depremin ardından, zaten yıpranmış olan İstanbul Üniversitesi Veterinerlik Fakültesi kullanılmaz hale gelmişti. Öğrencilerin yeni eğitim binası talebine ise konteynerlerde yanıt verildi.

Fakültedeki öğrencilerin direnişi sonucu rektörlük, kolon ve kirişlerindeki demirlerde korozyon ve burulma tespit edilen fakülteyi ve bünyesinde faaliyet gösteren hastaneyi kapatma kararı almıştı.

Dekan Prof. Dr. Güven Kaşıkçı, hastanenin 22 Ekim Salı gününden itibaren konteynerde yeniden hizmet vermeye başlayacağını söyledi.

Kaşıkçı şöyle devam etti: “Eğitime 20 gün eğitime ara verildi. Boşaltılan binadaki hocalar ve eğitim ile ilgili her şeyimiz Büyükçekmece İÜC Kampüsüne taşındı. Hocalarımız da ne zaman hizmete başlayacağımızı soruyor. Binaların yıkılmasıyla ilgili net bir karar olmaması da herkesi olumsuz yönde etkiliyor. 1200 dolayında öğrencimiz var. Fakültemizin teorik derslerinin tamamı yine orada verilecek. Burada sadece uygulamalar yapılacak. Salı günü 22 Ekim’de eğitime başlayacaklar. Burada da hasta tedavi ve uygulamaları da salı günü burada başlayacak. İlk aşamada ameliyat olmayacak.”

 

benzer haberler