Ege Üniversitesi’nde Sezen Zambak’a çarpan sürücü yüzde 100 kusurlu olmasına rağmen serbest

31 Eki 2019

16 Eylül’de Ege Üniversitesi kampüsünde yoldan karşıya geçmek isterken, çiçekleri sulayan Vehbi B. (46) yönetimindeki traktörün çarpması sonucu hayatını kaybeden Sezen Zambak’la (23) ilgili, ‘taksirle ölüme neden olma’ suçundan 2 yıldan 5 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açılan sürücü serbest bırakılmıştı. Zambak’a çarpan traktör sürücünün yüzde 100 kusurlu olmasına rağmen serbest kalmasının kabul edilemeyeceğini söyleyen Zambak ailesinin avukatı Turan Aras, “Yüzde 100 kusurlu olan bir kişinin adli kontrol şartıyla serbest bırakılması olağan bir durum değildir. Kamu vicdanı adına tutuklanması gerekirken, serbest kalması üzücüdür. İnanıyoruz ki adalet bu gerçeği ortaya çıkaracaktır” dedi.

Sezen Zambak’ın yaşamını yitirdiği kazanın, görüntülerini izleyen ve kazanın yaşandığı yerde inceleme yapan ekipler, kaza tespit tutanağı hazırladı. Tutanakta traktör sürücüsü, ‘sağa ve sola dönüşlerde, kurallara uygun olarak geçiş yapan yayalara ilk geçiş hakkını vermek’ maddesini ihlal ettiği için asli ve tam kusurlu bulundu. Emniyetteki ifadesinde “Yayayı görmedim” diyen Vehbi B.’nin ölümüne neden olduğu Zambak’ın ise kusurunun bulunmadığı bildirildi. Kuralla uygun olarak karşıya geçen Zambak’a 11 metre 70 santimetrelik yolu tamamlamasına 1 metre 50 santimetre yani 2 adım kala traktörün çarptığı, yolu tamamladığı için de kusursuz olduğu anlatıldı.

Olayın ardından yüzde 100 kusurlu olmasına rağmen serbest bırakılan Vehbi B. hakkında iddianame hazırlandı. İddianameye göre tutuksuz sanık Vehbi B. ‘taksirle ölüme neden olma’ suçundan yargılanacak. İddianamede de kaza tespit tutanağına göre sanığın cezalandırılması istenirken, Zambak Ailesi’nin avukatı Turan Aras, kazanın niteliği ve sonuçları değerlendirildiğinde sanığın ‘bilinçli taksirle ölüme neden olma’ suçundan yargılanması gerektiğini söyledi.

benzer haberler