27. İstanbul Onur Haftası’nın etkinlik programı açıklandı

19 Haz 2019

 Onur Haftası Komitesi İHD İstanbul Şubesi’nde yaptığı basın toplantısıyla “27. LGBTİ+ Onur Haftası ve Onur Yürüyüşü” etkinlik programını açıkladı. Onur Yürüyüşü’nün Bakırköy’de gerçekleştirilmesi için başvuru yapıldığı belirtilen açıklamada, valiliğin yasakçı tutumuna son vermesi istendi.

ekinlikleri üzerine basın metinini Beren Azizi okudu. ODTÜ Rektörlüğü ile İzmir ve Antalya valiliklerinin Onur Haftası etkinliklerine yönelik yasaklarının hatırlatılarak kınanmasıyla başlayan açıklamada “Bütün bunlar olurken son günlerde medyada da yer aldığı şekilde devletin en yetkili isimleri tarafından yapılan açıklamalarda LGBTİ+’lar hedef gösteriliyor” denildi. Devletin ayrımcılık ve nefret içerikli söylemlerin savunucusu değil LGBTİ+’lerin haklarının takipçisi olmaya çağrıldığı açıklamada, İstanbul Valiliği’nin Taksim’deki eylem yasağına dikkat çekildi.

VALİLİKTEN ‘TOPLUMSAL TEREDDÜTLÜ GRUP’ İTHAMI VE YASAK SİNYALİ

Onur Haftası etkinlikleri hazırlıkları kapsamında yapılan toplantıların sonucunda Onur Yürüyüşü’nü yapabilmek ve dayanışmayı büyütebilmek adına, Taksim’in yanı sıra izinli yürüyüş alanlarını da valiliğe sunma kararı alındığı belirtildi. Sonrasında, valilikle 11 Haziran Salı günü yapılan görüşmede Vali Yardımcısı Mehmet Ali Özyiğit’in Taksim yasağını dile getirdiği, diğer alanlara “sıcak bakmadıklarını” ifade ettiği şöyle açıklandı:

“İstanbul Valiliği tarafından her yıl açıklanan toplantı, gösteri ve yürüyüş alanlarından birinde yürüyüş gerçekleştirmeye yönelik talebimizi bildirdik, bu şekilde gerçekleştirilecek bir yürüyüşe dair komitenin kaygıları ve beklentilerini de kendisi ile paylaştık. Vali yardımcısı ise sadece Taksim değil, İstanbul’da gerçekleşecek tüm açık alan eylemleri için ‘toplumsal tereddütlü grup’ olduğumuzu iddia ederek, bu talebe sıcak bakmadıklarını sözleriyle beyan etti.”

Buna rağmen yürüyüşün Bakırköy’de yapılması için valiliğe başvuruda bulunulduğu belirtilen açıklamada, valiliğin LGBTİ+’lere yönelik söylemi teşhir edilerek “Onur Yürüyüşü’nü, maruz kaldığımız ayrımcılık ve nefretin faillerini görünmez kılan ‘toplumsal tereddütlü gruplar’ gibi söylemlerin aksine verdiğimiz özgürlük mücadelesinde ne kadar ‘kararlı’ ve ‘azimli’ olduğumuzu gösterebilmek için yaptığımızı devletin tüm yetkili kurumlarına tekrar hatırlatmak istiyoruz” denildi.

27. İstanbul LGBTİ+ Onur Haftası’nın “Ekonomi Ne Ayol?” temasıyla, 70’i aşkın etkinlikle 24-30 Haziran tarihleri arasında gerçekleştirileceği ve 30 Haziran’da yapılacak Onur Yürüyüşü ile noktalanacağı belirtilen açıklama, devlet yetkilileri yürüyüşe yönelik engellemelerden vazgeçmeye ve evrensel insan haklarına uymaya çağrılarak son buldu.

benzer haberler