Faşizmde sınır yok: Boğaziçili öğrenciye hem ev hapsi hem de imza zorunluluğu

12 Şub 2021

Boğaziçi Üniversitesi’nden bir öğrenciye hem ev hapsi hem de karakola gidip imza atma zorunluluğu getirildi. Devam eden protesto eylemlerinde şu ana kadar 565 kişi gözaltı alınıp, 25’ine ev hapsi verildi, 11’i ise tutuklandı.

Yaklaşık 40 gündür süren protestolar esnasında bugüne kadar yaklaşık 600 kişi gözaltına alınırken, 11’i tutuklandı. 25 öğrenci de ev hapsine alındı.

Mezopotamya Ajansı’nda yer alan habere göre, gözaltına alınan öğrencilerin ilaçlarına erişim hakkının engellenmesi, hastaneye sevk işlemleri sırasında doktor muayenesinin polis eşliğinde gerçekleşmesi ve avukatlarıyla görüştürülmemesi gibi birçok hak ihlaline maruz kaldığını belirten Özgürlük İçin Hukukçular Derneği (ÖHD) avukatlarından Abdullah Bişaroğlu, tutuklanan 11 öğrenciden 6’sının 2911 sayılı “Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanuna Muhalefet” iddiasıyla tutuklandığını söyledi.

2911 sayılı kanunun üst sınır ceza limitinin tutuklanma gerekçesi olamayacağını vurgulayan Bişaroğlu, yasal olmayan bu tutuklamaların “gözdağı verme” amacı taşıdığını ifade etti.

HEM EV HAPSİ HEM DE İMZA ŞARTI

Av. Bişaroğlu, ev hapsi verilen öğrencilerden H.S.’ye aynı zamanda adli kontrol tedbiri olarak imza atma şartı getirildiğini de paylaştı. Bişaroğlu, “Maalesef böyle absürt bir durum da var. Bu iki yaptırımdan birini ihmal etmemesi mümkün değil. Evden çıkarsa kelepçe ötecek evden çıkmazsa karakola gidemeyecek. Bu ikisinden birinin ihmalden tutuklanma ihtimali çok yüksek. Bunu yazdım umarım dilekçemi okurlar çünkü okuyorlar mı emin değilim” diye belirtti.

Av. Bişaroğlu tutuklanan öğrencilerden Murat Can Demirci, Anıl Karakuş, Ömer Sengel ve Necmettin Erdem’in hangi gerekçeyle tutuklandığını halen bilmediklerini ifade etti.

benzer haberler