Gençlik Örgütleri: “Baskılar Sökmeyecek, Gençlik Kazanacak!”

08 Haz 2020

Ankara’da Yeni Demokrat Gençlik (YDG)’nin de aralarında bulunduğu Gençlik Örgütleri artan polis şiddetine karşı “Baskılar Sökmeyecek, Gençlik Kazanacak!” şiarı ile basın toplantısı gerçekleştirildi.

Toplantıda gençlik örgütlerinin ortak imzasını taşıyan bir basın açıklaması yapıldı. Ülkenin her yerinde olduğu gibi Ankara’da da polis eliyle yoğunlaştırılan devlet şiddetinin her alanda işçi ve emekçilerin, kadınların, LGBTİ+’ların ve tüm ezilenlerin üzerinde baskı kurmak, mücadeleyi engellemek için kullanıldığının teşhir edilmesiyle başlayan basın açıklaması:

“Şiddet, devletin ve polisin normalidir; devletin normalinde gençliğin, kadınların, halkların, LGBTİ+’lerin, işçilerin, ezilenlerin yaşamlarının değeri yoktur. Onların normali, ezilenlere şiddet uygulamaktır. İktidar bu süreçte polis şiddeti ile yetinmemiş, şehrin her sokağını kontrol altına alabilmek için bekçileri devreye sokmuştur. Bu amaçla uygulanan polis şiddeti ise, gün geçtikçe artmaktadır.”

Salgın döneminde uygulanan sokağa çıkma yasağında birçok şehirde polis şiddeti medyaya yansıdı. Bu görüntülerden biri de Adana’da 18 yaşından Ali El Hemdani’nin polis tarafından katledilmesiydi.

“Son zamanlarda da bir salgın krizinden çok; ekonomik, politik ve toplumsal bir krize dönüşmüş korona krizi sürecinin etkilerini en ağır şartlarda yaşayan ezilenler, yaşamsal ihtiyaçlarını karşılamak için sokağa çıktıklarında bile polis saldırısına uğramıştır. Korona krizi sürecinde polis, Adana’da 18 yaşındaki Ali El Hemdani’yi göğsünden vurmuş, Nusaybin’de bahçelerinde oyun oynayan çocukları silahla kovalamış, Edirne’de biber gazıyla saldırmış, Çorlu’da kapısının önünde oturanlara saldırmış ve bu saldırıyı kamerayla kayıt altına alan komşusunun evine zorla girmeye çalışmış, İstanbul Zeytinburnu’nda yakaladıkları çocukların kafalarını yere vurup ters kelepçe ile gözaltına almış, Kadıköy’de kuryeye hakaret ederek darp etmiş ve Eyüp’te ekmek almaya çıkanlara saldırıp gözaltına almış, Ankara’da kapısının önüne çöp dökmeye çıkan bir kişiye ve ailesine biber gazıyla saldırmıştır.  Yine bu süreçte tırmanan şiddet “normali”, Etimesgut’ta Barış Çakan’ın Kürtçe müzik dinlediği için katledilmesiyle karşımıza çıkmaktadır. Barış Çakan da, devletin tüm güçleriyle yükselttiği bu şiddetin, sivil faşistlerce uygulanması sonucu katledilmiştir. Bu cinayetin ardından Ankara Valiliği, hızlıca bir açıklama yayınlamış, olayın üzerini örtmeye çalışmıştır.”

”Polis tarafından özellikle Ankara’da sıklıkla uygulanan bu kaçırma politikası da, devletin baskı ve sindirme politikalarıyla ilişkili olarak şiddet “normali”nin bir yansımasıdır.”

“1 Haziran Pazartesi günü, 7 yıl önce Güvenpark’ta polis kurşunuyla katledilen Ethem Sarısülük’ü ve Gezi Direnişi’ni anma eylemine saldıran polis, 21 kişiyi işkenceyle gözaltına almıştır. Polis saldırısı gözaltı araçlarında ve Güvenlik Şube’de devam etmiş, saldırı esnasında işkenceyle gözaltına alınan birçok kadın arkadaşımız tacize uğramıştır. Yine aynı gün, Ankara Emniyeti’ne mensup olduğunu söyleyen birkaç polis, bir üniversite öğrencisini kaçırmaya çalışmıştır. Polis tarafından özellikle Ankara’da sıklıkla uygulanan bu kaçırma politikası da, devletin baskı ve sindirme politikalarıyla ilişkili olarak şiddet “normali”nin bir yansımasıdır.”

”Baskılar Sökmeyecek, Gençlik Kazanacak!”

Dünyanın birçok yerinde gerçekleşen polis şiddetine dikkat çekilirken,  şiddetin  düzenlerini korumanın bir ‘normali’ olduğu belirtildi.

“Coğrafyadan coğrafyaya örnekler, olaylar, sayılar değişse de dünyanın her yerinde açıkça görüldüğü üzere polis yaşamın karşısındadır. Cinayetlere, katliamlara kadar varan bu şiddetin artışındaki esas neden, devletin ilgili kurum ve kuruluşları aracılığıyla şiddeti yeniden yaratması ve açıkça desteklemesiyle doğrudan ilişkilidir.

Bizler özgürlüğü ve yaşamı savunan, kapitalizme karşı mücadele eden Gençlik Örgütleri olarak; polisin, özgürlüğün ve yaşamın karşısında bu düzeni korumak için var olan bir kurum olduğunu biliyoruz. Bugün, adaletsizlikleri yaratan, yaşama saldıran düzenin kolluk kuvvetlerinin, bizlerin karşısında kullandığı şiddet, onların normalidir.
Bizler, bu şiddeti teşhir etmeye, bu saldırılara karşı birbirimizi savunmaya, ezilenlerin ve sömürülenlerin sesini yükseltmeye devam edecek, özgürlüğü ve yaşamı kazanacağız.Baskılar Sökmeyecek, Gençlik Kazanacak!” sözleriyle basın toplantısı sona erdi.

 

Toplantı da yakın zamanda polis tarafından kaçırılmaya çalışılan HDK Gençlik Meclisleri üyesi Tunahan Gözlügöl’de yaşanan kaçırma girişimini anlatırken, toplantıya HDP Milletvekili Ali Kenanoğlu’da katıldı.

benzer haberler