Uzaktan eğitimde sorunlar pekte ‘uzak’ değil

26 Eyl 2020

Okulların salgından kaynaklı eğitime uzaktan (online) devam etme kararının ardından, birçok sorun da beraberinde geldi. İlkokul ve lise öğrencileri eğitimlerine EBA TV üzerinden devam ediyor. Uzaktan eğitimin en büyük sorunlarından biri de internet erişimi problemiydi. Fırsat eşitsizliği derinleştiren, herkesin eşit düzeyde eğitim almasının önünde büyük bir engel olan internet erişimi, derslerin başlamasıyla açığa çıkmış durumda.

EBA ÇÖKTÜ, BAKAN ZİYA SELÇUK ‘OLUMLU BİR GELİŞME’ DEDİ

22 Eylül’de derslerin başlayacağın gün EBA sistemi yoğunluğu kaldıramayarak çöktü. Birçok öğrenci sistemin düzelmesini beklemek zorunda kaldı. EBA’nın çökmesinin ardından Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk ‘EBA’nın çökmesi olumlu bir şey demek ki ilgi fazla’ açıklaması yaptı.

Daha sonra yapılan açıklamada ise EBA’nın ‘siber saldırıya’ maruz kaldığı bu yüzden çöktüğü belirtildi.

EĞİTİMDE FIRSAT EŞİTSİZLİĞİ SÜRÜYOR

4.sınıfa devam eden bir öğrenci, online eğitim için internet sağlanmadığından annesinin internetinin az kaldığını anlatan bir mesajla öğretmenine derse katılamayacağını bildirdi. Birçok öğrenci aynı sorun ve eşitsizlikle karşı karşıya kalırken sosyal medyada üzerinde ise eğitime dair eleştiriler ve tepki büyüyor.

URFA’DA 530 BİN ÖĞRENCİDEN 450 BİNİ EBA’YA UZAK KALDI

 Urfa’daki 530 bin öğrenciden 450 bini uzaktan eğitime başlanan 31 Ağustos’tan bu yana Eğitim Bilişim Ağı’na (EBA) ulaşamadı. Eğitim Sen Urfa Şube Eşbaşkanı Mahmut Binici, tüm öğrencilere tablet, bilgisayar ve internet sağlanması gerektiğini söyledi. Fakat kent merkezi ve ilçeleriyle birlikte 530 bin öğrencinin bulunduğu Urfa’da, EBA sistemi üzerinden başlanan uzaktan eğitime katılım oranı Urfa’da yüzde 15 düzeyinde kaldı. 450 bin öğrenci ise EBA’ya ulaşamadı.

136 ÖĞRENCİDEN SADECE 1’İ EBA’YA ULAŞABİLDİ

Urfa’nın mevsimlik tarım işçisi nüfusuna ne çok sahip olan ilçesi Eyyübiye’deki 5 okulda kayıtlı bulunan 2 bin 263 öğrenciden sadece 254 kişi EBA’ya ulaştı. İlçedeki bir okulda kayıtlı gözüken 136 öğrenciden sadece biri EBA’ya bağlanabildi. Yine Haliliye ilçesindeki 4 okulda kayıtlı olan 5 bin 393 öğrenciden 452’si EBA’ya ulaştı.

SINAV İÇİN ‘ÇİFT CİHAZ’ ZORUNLULUĞU

 Çoğu üniversitenin uzaktan eğitim kararı almasının ardından, uzaktan derslerin ne zaman başlayacağına dair bekleyiş sürüyor. Öte yandan bazı okulların hazırlık sınavları için tarihler belirlendi. Sınavların nasıl gerçekleşeceğine dair endişeler devam ederken ilginç bir karar İstanbul Üniversitesi’nden geldi.

Yabancı Diller Yüksekokuluna bağlı olarak gerçekleştirilen hazırlık muafiyet ve seviye belirleme sınavlarının koronavirüs salgını nedeniyle internet üzerinden yapılacağı açıklandı. Fakat sınav üzerinde denetleme mekanizmasını kuramayacağından kaynaklı, sınav esnasında ‘çift cihaz’ kullanılması zorunluluğu getirildi. Bir öğrencinin sınava bilgisayar üzerinden katılırken, bir yandan da telefondan ZOOM adlı uygulama ile öğrencinin denetlenmesi gerekecek.

benzer haberler