Gençlik Örgütlerinin polis şiddetine karşı yürüyüşüne polis saldırdı: 29 kişi işkence ile gözaltına alındı

03 Haz 2020

Gençlik Örgütleri’nin “Normaliniz polis şiddetidir” şiarıyla yapmak istediği açıklamaya polis saldırarak, iki YDG okurunun da aralarında olduğu 29 kişiyi işkence ile gözaltına aldı. Polis saldırısının ardından Kadıköy Eğitim-Sen önünde basın açıklaması düzenleyen Gençlik Örgütleri ”Katillerden Hesap Soracağız!” dedi.

Gençlik Örgütleri’nin, artan polis şiddetine dikkat çekmek için Kadıköy Boğa Heykeli önünde yapmak istediği açıklamaya polis saldırdı. Yürüyüş Kırtasiyeci Sokak’tan “Normaliniz polis şiddeti” pankartı açarak Boğa Heykeli’ne doğru yürüyüşe geçen gençlerin bir süre sonra önü polis tarafından kesildi. Polis ikazda bulunmadan kalkan ve coplar ile saldırdı. Saldırı esnasınd

a çok sayıda kişi işkence ile gözaltına alınırken, gözaltına alınanlar yerlerde sürüklenerek polis aracına götürüldü.

Saldırı esnasında polisler Halkların Demokratik Partisi (HDP) Milletvekili Musa Piroğlu’nu da kalkanları ile iterek, alandan uzaklaştırmak istedi.

Eylemi devam ettiren grup ara sokaklara dağılarak, “Polis defol bu sokaklar bizim” sloganları attı. Ara sokaklara giren polis ile gençler arasında kısa süreli arbede yaşanırken, burada da çok sayıda genç gözaltına alındı. Gözaltına alınanlar Kadıköy Rıhtım Karakolu’na götürülürken diğer kitle Eğitim Sen 2 No’lu Şube önünde bir araya gelerek yaşanan polis müdahalesini protesto etti.  Burada konuşan HDP’li Piroğlu, yaşanan polis şiddetini kınadı.

‘POLİS VE BEKÇİ SALDIRILARI SÜRÜYOR’

Ardından Gençlik Örgütleri tarafından okunan basın açıklamasında, ”Son zamanlarda da bir salgın hastalık sürecinden çok ekonomik, politik ve sosyal bir krize dönüşmüş korona krizi sürecinin etkilerini en ağır şartlarda yaşayan ezilenler, yaşamsal ihtiyaçlarını karşıl

amak zorunda oldukları için sokağa çıktıklarında bile polis saldırısına uğramıştı. Nusaybin’de çocuğu silahla kovalamış, Edirne’de biber gazıyla saldırmış, Çorlu’da kapısının önünde oturanlara saldırmış ve bu saldırıyı kameraya çeken komşunun evine zorla girmeye çalıştı. Zeytinburnu’nda yakaladıkları çocukların kafalarını yere vurup ters kelepçe ile gözaltına almış, Kadıköy’de kuryeye hakaret ederek darp etmiş ve Eyüp’te ekmek almaya çıkanlara saldırıp gözaltına almıştır

‘MÜCADELEMİZİ BÜYÜTECEĞİZ’

“Bu aslında bütün polislerin birer katil olduğu gerçeğini bir kez daha gösteriyor. Bizler, özgürlüğü ve yaşamı savunanlar olarak polis saldırılarını teşhir etmeye, bu saldırılara karşı birbirimizi savunmaya devam edeceğiz ve katillerden hesap soracağız. Bizler bu saldırılarla karşı karşıya olan ve bu saldırıların karşısında yılmayan gençlik örgütleri olarak örgütlenerek mücadelemizi büyüteceğiz” şeklinde basın açıklaması sona erdi.

İFADELERİNİN ARDINDAN GÖZALTILAR SERBEST BIRAKILDI

Polis saldırısının ardından gözaltına alınan gençlere gözaltı aracı içerisinde işkence yapılmaya devam etti. Ardından Vatan Emniyet Müdürlüğüne götürülen gençler ifadeye götürülürken koridorda işkence ve şiddete maruz kaldı.

01.30’da Haseki ve Bayrampaşa Devlet Hastanelerinden sağlık kontrollerinin ardından 29 kişi serbest bırakıldılar.

benzer haberler