İzmir’de on binler işsizliğe ve emek sömürüsüne karşı buluştu

06 May 2019

İZMİR- İzmir’de Gündoğdu Meydanı’nın ev sahipliği yaptığı 1 Mayıs kutlamasına on binlerce kişi katıldı. Emek sömürüsüne, kadına yönelik şiddet ve açlık grevlerine dikkat çekilen mitingde Partizan ve YDG de pankart ve flamalarıyla alandaki yerini aldı.

İzmir’de binlerce işçi ve emekçi 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü kutlaması için bu yıl Gündoğdu Meydanı’na aktı. Program meydana iki koldan yapılan yürüyüşlerle başladı. DİSK, KESK, Türk-İş, TMMOB, İzmir Tabip Odası, İzmir Barosu, Halkların Demokratik Partisi (HDP) İl Örgütü’nün yer aldığı kutlamaya yine İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, HDP Milletvekili Murat Çepni ve CHP Milletvekili Kani Beko katıldı.

PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın üzerindeki tecridin kaldırılması talebiyle devam eden açlık grevlerine dikkat çekmek amacıyla Ege Tutuklu ve Hükümlü Ailelerle Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (TUHAYDER) İzmir Şubesi ve Barış Anneleri Meclisi üyeleri ise, miting alanına beyaz tülbentleri ile yürüdü.

Sendika ve meslek örgütleri, taşıdıkları pankart ve dövizlerde emek alanında karşılaşılan hak gaspları ve örgütlenme önündeki engellemelere dikkat çekerken, HDP kortejinde “Savaşa, tecride ve iş cinayetlerine karşı emeğin kurtuluşu için birlikte mücadeleye”, “Açlık değil, sessizlik öldürür” pankartları taşınıp yine sık sık “Tecridi kıralım, faşizmi yıkalım” sloganları atıldı.

10 Ekim Barış ve Dayanışma Derneği üyeleri ise, mitinge üzerinde öldürülen yakınlarının fotoğraflarının bulunduğu pankartla katıldı.

Mitingde yine kadın örgütleri taşıdıkları pankart ve dövizlerle kadına yönelik şiddete ve çocuk istismarına dikkat çekerken, ekoloji örgütleri de doğa talanına dönük mesajlarını verdi. Konak Mülteci Meclisi üyeleri ise “İnsanca yaşamak İçin mültecilik statüsü istiyoruz” pankartı arkasında yürüyüp, “Mültecilik temel haktır”, “Emek sömürüsüne hayır” dövizleri taşıdı.

‘EMEKÇİNİN SESİ ALANDA OLACAK’

1 Mayıs Tertip Komitesi adına hazırlanan ortak metni DİSK Bölge Temsilcisi Memiş Sarı okudu.

1 Mayıs’ın dünya tarihindeki yerine değinen Memiş, Taksim’de, Kadıköy’de ve 10 Ekim katliamında yaşamını yitirenleri andı. kapitalizmin insafına terk edilen işçi sağlığı ve güvenliği politikaları nedeniyle Kozluca’da, Soma’da, Ermenek’te, ülkenin dört bir yanında iş cinayetlerinde yitirilen emekçileri anan Memiş, yine Taksim Meydanı’nın 1 Mayıs kutlamasına yasaklanmasına tepki gösterdi.

‘BÜTÜN BASKILARA RAĞMEN KAYBETTİLER’

Memiş, “Bugün emekçinin gücü, emekçinin sesi bu alanda çınlayacak. Bu alan hukukun nefesi, adaletin gücü, demokrasinin çığlığı olacak bugün! Haksız, hukuksuz yargılamalarla mesleğinden uzaklaştırılan KHK’lilerin sesi olacak bugün! Başarıyla, özveriyle mezun olan, mesnetsiz soruşturmalarla atanamayan gençlerimizin, çocuklarımızın sesi olacak! Acısı dinmeyen, yitirdiğimiz emekçilerin adının yazıldığı gün olacak, cenazelerimizi seyreden sorumsuzlara haykırdığımız gün olacak bugün” diye konuştu.

Ülkeyi açık cezaevine çeviren AKP-MHP iktidarının baskı politikalarıyla daha fazla yol yürüyemeyeceğini söyleyen Memiş, “Bütün baskılara, devletin tüm olanaklarının iktidar blokunun çalışmaları için seferber edilmesine karşın AKP-MHP ittifakı metropollerde büyük bir yenilgiye uğradı. Bunun yanı sıra halk iradesine yönelik darbeyle seçilmiş belediye başkanlarının yerine kayyum atanan birçok yerde de belediyeler esas sahiplerine geri döndü” ifadelerini kullandı.

‘FAŞİZMİN ÖMRÜ ÇOK UZUN DEĞİL’

Memiş, bugün emekçilerin en temel haklarının bile ellerinden alınmaya çalışıldığını belirterek, şöyle devam etti: “Yarattıkları ekonomik krizin de etkisiyle güçsüzleşen iktidar, krizin faturasını emekçilere ödeterek bu süreci atlatmanın çabasında. Temel tüketim ürünlerine döviz kuru bahanesiyle yansıtılan fahiş fiyat artışları ve geniş kitlelerin açlık sınırının altına itilmesi karşısında ‘yapısal reformlar’ yalanı ile zaman kazanmaya çalışan siyasi iktidar, kıdem tazminatı fonu hedefi ile emekçilerin en büyük güvencelerinden olan kıdem tazminatını neredeyse tamamen ortadan kaldırmayı hedefliyor.”

Memiş, sözlerini “ülkenin dört bir yanında yüz binlerin meydanları doldurmasının bu topraklarda faşizmin ömrünün çok da uzun olmayacağının somut göstergesi olduğunu” söyleyerek noktaladı.

Miting, Kardeş Türküler grubunun seslendirdiği Kürtçe, Türkçe, Ermenice şarkılarla sona erdi.

benzer haberler