Kadıköy’de Büyük Kadın Buluşması’ndan seslendik:“Ataerkiye Karşı Mücadeleye, Örgütlenmeye!”

08 Mar 2021
6 Mart Büyük Kadın Buluşması

8 Mart Kadın Platformu öncülüğünde “Özgürlüğümüzü Kazanacağız” şiarıyla Kadıköy’de bulunan Beşiktaş İskele Meydanı’nda “Büyük Kadın Buluşması” gerçekleştirdik. Miting öncesi başlayan polis engellemelerine rağmen binlerce kadın birçok koldan gerçekleştirdikleri yürüyüşle mitinge akın ettik. Yapılan yürüyüşlerde çevredeki yurttaşlar ve esnaf da kadınlara alkışlara destek verdi.

YDK ve YDG’li Kadınlar korteji, Serasker Caddesi’nden başlayan yürüyüşünde polis engellemeye çalışarak miting alanına kadar korteji taciz etti. Polis ablukasını ve engellemesini aşarak pankartlarımızı açarak “Rosa, Asmin yaşıyor; Kadınlara bin selam!”, “Kadınlar sokağa, örgütlenmeye!”, “Zincirlerini kır, geleceği kur!” “sloganlarıyla alana girdik.

Miting alanına gelen kadınlar, yapılan aramaların ardından alana giriş yapabildi. Polis, gökkuşağı renkli şemsiye, LGBTİ+ bayraklarını ve Boğaziçi Direnişçisi Şilan Delipalta’nın kayyım rektör protestoları gerekçesiyle tutuklanmasına dikkat çekmek amacıyla taşınan “Şilan’a özgürlük” yazılı pankartın alana götürülmesine izin vermedi. Polis yasağına karşı çıkan kadınlar, pankart ve dövizlerle alana giriş yaptı. Binlerce kadının akın ettiği buluşmada, kadınlar taleplerini içeren pankart açıldı, dövizler taşındı. Ayrıca alanda HDP’li kadın siyasetçilerin fotoğrafları taşındı.

YDG’li Kadınlar da ”Ataerkiye Karşı Örgütlenmeye” pankartıyla alandaki yerini aldı.

Türkçe, Kürtçe ve Arapça okunan açıklamamızda: Pandemi nedeniyle evlere kapatılmalarına rağmen isyanın sürdürüldüğü belirtilen açıklamada, kadınların dayanışmayı büyütmek ve özgürlüğü kazanmak için bir arada oldukları vurgulandı. Kadınların, faşizm, sömürü ve erkek şiddeti karşısında, hayatlarını ve haklarını savunmaktan vazgeçmedikleri ifade edilen açıklamada, dünyanın dört bir tarafında kadınların isyanının devam ettiği belirtildi. Kadınların tecrit, sömürü ve işkenceye karşı olduğu vurgulanan açıklamada, “100. gününde açlık grevlerine ses olmak, dayanışmayı büyütmek için, çocuklarıyla tutsak edilen kadınlar için, hala tahliye edilmeyen hasta tutsaklar için mücadelemizi büyütüyoruz” ifadelerine yer verildi.

“Yıllardır 8 Martlarda emek sömürüsüne, işsizliğe, güvencesizliğe, erkek-devlet şiddetine, LGBTİ+fobiye, ırkçılığa, irade gaspına, adaletsizliğe karşı sokakları dolduruyoruz. Bu sene de hayatlarımızı kuşatan faşizme, patriyarkaya,  erkek-devlet şiddetine, ekolojik yıkıma, kapitalizme, emek sömürüsüne karşı; isyanımızı, öfkemizi, mücadelemizi her yerde büyütüyoruz. Özgürlüğümüzü kazanmak ve hayatlarımızı savunmak için 8 Mart’ta ve her günde bir aradayız, alanları, sokakları doldurmaya devam edeceğiz” diye belirti.

Açıklamada Halk Savaşçısı Gökçe Kurban’ın (Asmin) cenazesine yapılan işkence de teşhir edildi.

Yapılan açıklama ardından buluşma, çekilen halaylarla sona erdi.

Buluşma sonrası alandan çıkan ve taksiye binmek isteyen çok sayıda LGBTİ+ aktivistleri, polis tarafından araçlardan darp edilerek indirilmesinin ardından gözaltına alındı. Çevrede bulunan ve duruma tepki gösteren kadınlara da müdahale eden polis, çok sayıda kişiyi gözaltına aldı.

benzer haberler