ODTÜ Devrim Yürüyüşü gerçekleştirildi

27 May 2022
ODTÜ Devrim Yürüyüşü gerçekleştirildi

ODTÜ’de gelenekselleşen Devrim Yürüyüşü bugün gerçekleştirildi.

Geleneksel ODTÜ Devrim Yürüyüşü, Ukrayna’daki savaş, ekonomik kriz, yaşam tarzına yönelik müdahaleler, konser yasakları ve mülteci düşmanlığı gibi vurgularla yapıldı. Dün yasaklanan konsere karşı tepkiler de dikkat çekti. Yeni Demokrat Gençlik (YDG) de “İbrahimlerin İzinde Yürüyoruz Devrime!” şiarlı pankartla yürüyüş kortejindeki yerini aldı.

ODTÜ Bahar Şenliği’nin 1993’ten beri bir parçası haline gelen ODTÜ Devrim Yürüyüşü için üniversiteliler Fizik Bölümü önünde toplanmaya başladı. Denizlerin idamının ve Kızıldere’nin 50. yılı olduğuna dair çeşitli pankartlar ve dövizler taşınıyor. Bunların yanı sıra üniversiteliler ekonomik krize, yaşam tarzına yönelik müdahalelere ve baskıya, kadına yönelik şiddete, mülteci düşmanlığına, kayyum rektörlerin uyguladığı keyfi yasaklara ve baskılara dikkat çeken pankart, döviz ve sloganlarla yürüyüşe katıldı.

Dün yasaklanan konsere de tepki gösteren üniversiteliler, yürüyüşe devrim şehitlerini anarak başladı.

Binlerce üniversitelinin katıldığı eylem, Devrim Stadyumu’na isyan koşusuyla girilerek sonlandırıldı. DEVRİM yazacak şekilde mumları yakan üniversiteliler Çav Bella söyleyerek tribüne koştu.

benzer haberler