Gençlik örgütleri panelde buluştu: “Mayıs’ın Kızıllığında, 71 Ruhuyla Faşizme Karşı Devrimci Gençlik Mücadelesini Büyütüyoruz”

29 May 2019

Gençlik örgütleri tarafından “Mayıs’ın Kızıllığında, 71 Ruhuyla Faşizme Karşı Devrimci Gençlik Mücadelesini Büyütüyoruz” şiarıyla Mayıs şehitlerini anma etkinliği düzenlendi. Açılış konuşması ile başlayan etkinlikte sinevizyon gösterimi de düzenlendi.

YDG, SÖH, DÖB, DGD, SGDF ve Dev-Güç tarafından ortak düzenlenen etkinlikte Grup İsyan Ateşi de müzik dinletisi verdi.

Panel etkinliği ilk olarak Dev-Güç temsilcisinin sunumuyla başladı. Sözlerine 25 Mayıs’ta Rojava’da IŞİD çetelerine karşı savaşırken ölümsüzleşen DKP/BÖG savaşçısı Bedrettin Akdeniz’i anarak başlayan Dev-Güç temsilcisi, emperyalist-kapitalist sistemin yaşadığı krizi Türkiye’nin birinci derecede hissettiğini belirtti. AKP’nin gençliğin fiili önderliğini dağıtmaya çalıştığını ifade eden temsilci, gençliği bir sosyal tabaka olarak gördüklerini vurguladı. Dev-Güç temsilcisi sözlerini “birleşik mücadelenin, atılımın öz gücü gençliktir” diyerek sonlandırdı.

Ardından sözü Devrimci Gençlik Dernekleri aldı. 68 Hareketi’nin tarihine dair bir sunum gerçekleştiren DGD temsilcisi, “Türkiye emperyalizme göbekten bağlıdır, AKP de ABD emperyalizminin özel yetkili partisidir” ifadelerini kullandı. 71 devrimci çıkışı önderlerinin mücadeleyi dağlara taşıdığını belirten DGD temsilcisi, 71 önderlerinin Türkiye’de Marksizm’i yazdıklarını vurguladı.

DGD’nin ardından ilk oturumun son konuşmacısı olarak sözü Devrimci Öğrenci Birliği (DÖB) aldı. Etkinliğin düzenlenmesinin önemli bir yerde durduğunu ifade ederek kitleyi Mayıs’ın kızıllığı ile selamlayarak başladı. Devrimin olabilmesi için devrimci örgüte gerek olduğunu ifade ederek sözlerine başlayan DÖB, devrimci önderlerin kırlara yöneldiğini vurguladı. DÖB temsilcisi sözlerini şöyle sürdürdü: “Her biri kopuşu gerçekleştirirken pratiği uygulamayı başardılar. Ne yapmalı? Sorusunu pratiğe geçirdiler.”

DÖB’ün sunumunun ardından panel etkinliğinde ilk oturum sona erdi. Verilen aranın ardından etkinlik, SGDF, SÖH ve YDG’nin sunumu ile devam etti.

İlk sözü alan SGDF temsilcisi, AKP ve AKP karşıtlığında birleşen geniş kitleler olduğunu ifade etti. SGDF güncel politikaya dair tespitlerle sunumuna devam ederken, açlık grevlerine dair ortak eylem birliktelikleri gerçekleştirmenin önemli olduğunu vurguladı.

SGDF temsilcisinin sunumunun ardından sözü Sosyalist Öğrenci Hareketi (SÖH) aldı. Çin Devrimi’nin 70. Yılı vesilesiyle, Çin Devrimi’ne tarihsel gelişimine, gerçekleştiği sürece dair aktarımlar gerçekleştiren SÖH temsilcisi, seçim sürecine dair Kaypakkaya’nın “iki klikten biri tercih edilemez” sözlerini hatırlatarak, bu sözlerin güncelliğini koruduğunu belirtti.

SÖH temsilcisinin ardından son sözü Yeni Demokrat Gençlik (YDG) temsilcisi aldı. 71 Devrimci çıkışının silahlı mücadeleye evrildiğini, önemli olanın bu nokta olduğunu ifade eden YDG temsilcisi Kaypakkaya’nın özel bir yeri olduğunu vurguladı. UKKTH özelde Kürt ulusunun devlet kurma hakkının, Kemalizm’den kopuş, devletin niteliği noktasında Kaypakkaya’nın tespitlerinin gayet berrak olduğu ve güncelliğini koruduğunu ifade eden YDG temsilcisi ideolojik saflaşmanın bugün de devam ettiğini vurguladı.

YDG temsilcisinin ardından soru-cevap ve serbest kürsü bölümüyle devam eden etkinlik Grup İsyan Ateşi’nin kavga ezgileriyle sona erdi.

benzer haberler