Özerk-demokratik üniversite için mücadele çağrılarımız sürüyor

30 Oca 2021
Özer-Demokratik Üniversite

Boğaziçi Üniversitesi’ne atanan kayyum-rektör burjuva-feodal eğitim sisteminin üniversitelere dönük politikalarını teşhir ederken bu atalamalara karşı öğrenci gençliğin “özerk-demokratik” üniversite istemi öne çıkmıştır. Hali hazırda birçok üniversitede söz, yetki, karar hakkı tüm üniversitelerin baş rektörü olan Cumhurbaşkanı’nın iki dudağı arasındadır.

Üniversitelerin yönetim sistemi faşist rejimin ihtiyaçlarına göre düzenlenmiş, akademisyenlerin var olma koşullarının buna güçlü bir uyum sağlaması şartı belirlenmiştir. Bunun dışına çıkanlar ise ağır siyasal baskı, ideolojik kuşatma ve mesleklerinden men etmeye kadar varan ve kimi dönemlerde ise tutuklama, soruşturma baskılarına maruz kalmışlardır.

Bu tablo üniversitelerin bilimsel eğitim olanaklarından yoksun kalmasına, akademik özgürlüğün hiçleştirilmesine, demokratik yapının ortadan kalkmasına yol açmıştır. Boğaziçi ile tekrar gün yüzüne çıkan özerk-demokratik üniversite talebini YDG olarak mücadelenin konusu haline getirerek yoğunlaşmış bir A/P çalışmasını hayata geçirdik.

İstanbul’un değişik bölgelerinde gerçekleştirdiğimiz, afiş, sticker, pankart ve yazılama çalışmaları ile öğrenci gençliği özerk-demokratik üniversite mücadelesine katılmaya YDG saflarında örgütlenmeye çağırdık. Boğaziçi direnişinin kitlelerde umutlu ve olumlu tepkiler yarattığını çalışmalarda halkın sözlü destekleriyle bir kez daha deneyimledik.

 

 

benzer haberler