Öğrenciler Kadıköy’den seslendi: “Yaşasın Özerk-Demokratik Üniversite Mücadelemiz”

22 Oca 2021

Boğaziçi Üniversitesi’ne AKP’li Melih Bulu’nun kayyım rektör olarak atanması sonrası gelişen tepkiler devam ediyor. Üniversite öğrencileri Kadıköy’de bir araya gelerek “Kabul etmiyoruz, vazgeçmiyoruz” dedi.

Boğaziçi Üniversitesi öğrencileri, eyleme Beşiktaş vapurundan yürüyüş ile geldi. Basın açıklamasında yaşanan süreç özetlenerek, saldırılar teşhir edildi ve şunlar ifade edildi:

“Boğaziçi’nde, Ankara’da kayyum rektör istemiyoruz diyen arkadaşlarımız gözaltına alındı, polis tarafından darp edildi. Kadın katillerinin kapısında çilingir bekleyen polis, arkadaşlarımızın evinde kapı duvar bırakmadı. Boğaziçi ile dayanışan ODTÜ’lü asistanlar, türlü bahanelerle işten atıldı. Arkadaşlarımız derhal işlerine iade edilmelidir.
Siyasal iktidar tarafından “terörist” ilan edildik, “başları ezilmeli” denilerek hedef gösterildik. Fakat bunların hiçbiri işe yaramadı, bugün yine sözümüzü söylemek üzere buradayız!”

“Üniversitelerimizi savunacağız” denilen açıklamada üniversite öğrencilerinin kurdukları dayanışmalar anlatıldı.

Açıklamanın devamında “Üniversitelere siyasi iktidarın baskı ortamını yaratma aracı olarak yerleştirilen polis teşkilatı kampüslerden derhal çekilmelidir!” vurgusu yapıldı.

Açıklamanın devamında şunlar belirtildi:

“Bugün burada yine hep birlikteyiz, hep beraber haykırıyoruz: Üniversiteler bizimdir, bizimle özgürleşecek! Direnişimizle, dayanışmamızla üniversiteleri özgürleştireceğiz. Biz üniversitelerin öznesi öğrenciler, hakkımızda alınan kararları ne kayyumun ne de siyasi iktidarın eline bırakacağız. Dayanışmalar yan yana geldikçe, üniversite bileşenleri okulun yönetimine katıldıkça mücadelemiz büyüyecek.

  • Biz üniversitelilerin taleplerini bir kere daha dile getiriyoruz: Tüm üniversitelerdeki kayyumlar acilen istifa etmelidir.
  • Üniversitelerde akademisyenlerin, öğrencilerin ve okul emekçilerinin dahil olacağı demokratik rektörlük seçimleri yapılmalı; üniversite bileşenlerinin üniversite yönetiminde söz, yetki ve karar hakkı olmalıdır.”

Basın açıklamasının ardından Bimeks işçileri söz alarak süreçlerini anlattı ve Bimeks patronu Vedat Akgiray’ı teşhir etti.

BOUN Dayanışması, İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa öğrencileri, YTÜ Dayanışması, MSGSÜ Dayanışması, Koç Dayanışması, Koç Üniversitesi taşeron işçileri, Avukat Dayanışması adına konuşmalar gerçekleştirildi.

Gençlik örgütleri adına iki konuşma yapıldı. Özerk- Demokratik Üniversite vurgusunun yapıldığı konuşmada “Kurtuluş yok tek başına ya hep beraber ya hiçbirimiz” denildi. Yeni Demokrat Gençlik olarak eyleme “Yaşasın Özerk-Demokratik Üniversite”  pankartı ve “Özerk-Demokratik Üniversite için Mücadeleye!” dövizleriyle katıldık.

HDP Milletvekili Musa Piroğlu konuşarak Boğaziçi eylemlerini desteklediklerini ifade etti.

Eylem boyunca “Üniversiteler bizimdir, bizimle özgürleşecek!”, “Kayyımlar gidecek biz kalacağız!”, “Yaşasın öğrenci dayanışması”, “YÖK, polis, medya bu abluka dağıtılacak!”, “İşçi gençlik el ele mücadeleye”, “Marmara’dan Külliye, Kayyımdan rektör olmaz” sloganları atıldı.

benzer haberler