İzmir’de İbrahim Kaypakkaya, Haki Karer ve Dörtler anıldı

27 May 2019

İzmir’de YDG ve HDP Gençlik Meclisi “68’den ’71 Devrimci Kopuşu’na Çelik Aldığı Suyu Unutmayacak!” şiarıyla komünist önder İbrahim Kaypakkaya, Haki Karer ve Dörtleri andı.

Anma etkinliği Mayıs ayı şahsında tüm devrim ve komünizm şehitleri anısına yapılan bir dakikalık saygı duruşu ile başladı. Anma etkinliğine Partizan okurları, HDP, SGDF ve Beyaz Tülbentliler İnisiyatifi’nden anneler de katıldı.

MAYIS ŞEHİTLERİNİN İZİNDEN MÜCADELEYİ BÜYÜTECEĞİZ

Saygı duruşunun ardından HDP Gençlik Meclisi ve YDG’nin ortak metni okundu. Metinde Mayıs ayının önemine değinilerek bu ayda Türkiye ve Türkiye Kürdistanı’nda süren mücadelenin önder ve öncü kadrolarının ölümsüzleştiği ifade edilerek bu ayda şehit düşenlerin mücadelelerine ve yarattıkları değerlere vurgu yapıldı. 18 Mayıs’ta Diyarbakır Zindanı’nda işkence ile katledilen komünist önder İbrahim Kaypakkaya, Dörtler ve Haki Karer’in yaşamlarından ve kavgalarından öğrenmenin önemli olduğu vurgulanarak mücadelelerinin büyütüleceği sözü verildi.

Yapılan sinevizyon gösteriminin ardından Beyaz Tülbentliler İnisiyatifi’nden bir anne açlık grevi direnişinin faşizmi zorladığını ve kazanımla sonuçlandığını belirterek bu direnişte yer alan başta Leyla Güven olmak üzere tüm direnişçileri selamladığını ifade etti. Anne Mayıs ayı şehitlerinin anıları önünde saygı ile eğildiğini söyledi.

Ortak metnin ardından araştırmacı-yazar ve ’68 tanığı Şaban İba “68 Gençlik Hareketi ve ’71 Devrimci Kopuşunu Anlamak” başlığında gerçekleştirdiği sunumunda 68 Gençlik Hareketi’ne gelinen süreçteki siyasal durumu özetleyerek ülkemiz 68’ine dair tanıklıklarını anlattı.

Anma etkinliği Grup İsyan Ateşi’nin ezgileriyle sona erdi.

 

 

benzer haberler