Boğaziçi direnişi eylemlerine için yargılanan 13 kişi hakkında ‘zorla getirme’ kararı

28 Eki 2021

Recep Tayyip Erdoğan tarafından Boğaziçi Üniversitesi Rektörlüğü’ne Melih Bulu’nun atanması sonrası başlayan eylemlerde gözaltına alınan ve haklarında dava açılan 97 kişiden 13’ü için ‘zorla getirme’ kararı çıkarıldı.

İstanbul 32. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen ikinci duruşmaya öğrenciler ile avukatları katıldı. Duruşma öncesinde üniversite dayanışmaları “Boğaziçi Direnişi Yargılanamaz” pankartıyla basın açıklaması gerçekleştirerek direnişin meşruluğuna dair vurgular yaptı. Duruşmada öğrencilerin savunmaları alındı. Mahkeme heyeti, davet edildikleri halde duruşmaya katılmayıp, mazeret bildirmeyen 13 öğrenci hakkında ‘zorla getirme’ kararı verdi. Heyet, savunması alınan öğrencilerin duruşmalara katılma zorunluluklarının bulunmamasına da karar verdi.

Duruşma, 10 Ocak 2022 tarihine ertelendi.

NE OLMUŞTU?

Boğaziçi Üniversitesi Güney Kampüsü kapısında 1 Şubat 2021 tarihinde basın açıklaması yapmak için toplanan 108 kişi gözaltına alınmıştı. 10 kişi polisteki işlemlerinin ardından serbest bırakılırken, 1 kişinin ise dosyası, 18 yaşından küçük olması nedeniyle ayrılmıştı. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nca hazırlanan iddianamede, 97 kişi hakkında ‘Toplantı ve gösteri yürüyüşleri kanununa muhalefet’ suçundan 3’er yıla kadar hapis cezası istenmişti.

benzer haberler