Gençlik örgütleri: Mayıs’ın Kızıllığında ‘71 Ruhuyla Faşizme Karşı Devrimci Gençlik Mücadelesini Büyütüyoruz!

15 May 2019

Aralarında YDG’nin de bulunduğu gençlik örgütleri “Mayıs’ın Kızıllığında ‘71 Ruhuyla Faşizme Karşı Devrimci Gençlik Mücadelesini Büyütüyoruz!” şiarıyla 25 Mayıs’ta gerçekleşecek olan Mayıs ayı etkinliğine çağrı yaptı. Gençlik örgütlerinin açıklamasının tam metni şöyle;

“Egemenlerin uzunca bir süredir içinde bulunduğu ekonomik ve siyasi kriz sürüyor. Ekonomik krizin sarsıcı etkileri devam ederken krizin faturası halk yığınlarına ödettirilmeye çalışılmaktadır. Kuşkusuz krizin doğrudan etkilediği kesimlerden biri de gençliktir. Ekonomik kriz sonucu öğrencilerin eğitim masrafları katlanırken binlerce öğrenci okulu bırakarak sisteme ucuz işgücü olarak dahil olmak zorunda bırakılmıştır. Ülkemizde yaşanan yoksulluğun, açlığın, işsizliğin doğrudan sorumlusu ve yaratıcısı olan egemen sınıflar gençliği en temel haklarından; bilimsel-eşit-parasız eğitim, iş güvencesi ve gelecekten mahrum bırakmaktadır. Öğrenciler ya işsiz bırakılmış ya da atölyelerde, fabrikalarda, esnek ve güvencesiz çalışma alanlarında vs. sistemin dişlilerinde “istihdam” edilmiştir. Geleceksizlik politikasının bir sonucu olarak ortaya çıkan bu durum ekonomik krizle de birleşerek daha kapsamlı ve sarsıcı bir hal almıştır.

Kürt ulusal mücadelesini ve kazanımlarına tüm araçlarını devreye sokarak azgınca saldıran faşizm, başta gençlik olmak üzere geniş kitlelerin bilincini şovenizm ile bulandırmaya, “terör” demagojisi ile sürekli tırmandırdığı saldırılarını meşru göstermeye çalışmıştır.

DTK Eş Başkanı Leyla Güven’in başlattığı ve binlerce tutsağın kararlılıkla sürdürdüğü açlık grevi ve ölüm orucu eylemleri 200’lü günlere uzanırken ve tutsak aileleri hapishane önlerinde çocuklarının yaşamı için direnirken düzen medyası ve polis eylemcilere yönelik saldırılarını arttırmıştır.

Geniş halk yığınlarının ve özelde de gençliğin sisteme karşı duyduğu öfkenin mayalandığı, çelişkilerin derinleştiği bir süreçte Mayıs ayını karşıladık.

’71 DEVRİMCİ KOPUŞU YOLUMUZA IŞIK OLMAYA DEVAM EDİYOR

Sisteme karşı gelişen politik-siyasal mücadeleleri birleştirerek siyasal iktidarın fethedilmesi mücadelesine dönüştürülmesi ‘71 devrimcilerinin stratejik hedefiydi.  ‘71 devrimciliğini kendisine rehber edinen devrimci gençlik, coğrafyamızda yaşanan sisteme karşı bütün itirazları siyasal iktidar odaklı mücadeleye kanalize edecektir.

Düzen içi siyaset anlayışına karşı ayrışmayı açığa çıkaran Mahir Çayan, Deniz Gezmiş ve İbrahim Kaypakkaya nezdinde gerçekleşen ‘71 Devrimci Kopuşu’nun takipçisi olan devrimci gençliğin bugün bu deneyimler ışığında mücadele hattını örmesi ve devrimci gençlik mücadelesini bir adım ileriye taşıması sorumluluğu vardır.

İçerisinde bulunduğumuz Mayıs ayı da bu minvalde hareket etmemiz gerekliliğini vurgulayan devrimcilerin ölümsüzlüklerinin yıldönümünü ve devrimci mücadeleler tarihini içinde barındırmaktır. Mayıs ayı; devrim mücadelesinde yitirdiklerimizle kızıllaşan, devrimi ilmek ilmek örenlerin toprağa devrim tohumlarını bıraktıkları aydır.

Mayıs ayı; düzen içi siyaset anlayışından, parlamentarizmden ve reformizmden kopuşu sağlayanların ölümsüzleştiği aydır.

Mayıs ayı; emperyalizme ve faşizme karşı mücadelenin ayıdır.

Mayıs ayı ‘68 Gençlik Hareketi’nin “Gerçekçi olun, imkansızı isteyin” diye haykıran barikatlarıdır.

Mayıs ayında devrimci mücadele içerisinde şehit düşen; Haki Karer, Dörtler, Leyla Kasım, Ulaş Bayraktaroğlu, Armenak Bakırciyan, Sinan Cemgil, Kadir Manga, Alparslan Özdoğan, Deniz Gezmiş, İbrahim Kaypakkaya ve adını sayamadığımız diğer komünist-devrimcilerin mücadeleleri şahsında tüm baskı, yok etme ve katliamlara karşı; kendilerini dünyayı temellerinden sarsacak davaya adayanları, yükseklere kızıl bayrak çekenleri, idam sehpalarında kavga şiarlarını haykıranları, gerçeği nakış nakış örenleri tarih unutmayacaktır.

Devrimci gençlik mücadelesini büyütmek için hep birlikte ’71’in devrimci ruhunu yeniden kuşanarak, faşizme karşı devrimci gençlik mücadelesini büyütelim!  Bu bilinçle hareket ederek, sömürü düzeninin kaldıracı olanlara karşı tüm gençliği devrimci gençlik mücadelesini büyütmeye çağırıyoruz!

DEV-GÜÇ (GENÇLİĞİN DEVRİMCİ GÜÇLERİ)

YDG (YENİ DEMOKRAT GENÇLİK)

SGDF (SOSYALİST GENÇLİK DERNEKLERİ FEDERASYONU)

DÖB (DEVRİMCİ ÖĞRENCİ BİRLİĞİ)

SÖH (SOSYALİST ÖĞRENCİ HAREKETİ)

DGD (DEVRİMCİ GENÇLİK DERNEKLERİ)

 PANEL:  ‘71 DEVRİMCİ KOPUŞU IŞIĞINDA DEVRİMCİ GENÇLİK MÜCADELESİ VE GÜNCEL GÖREVLER

 TARİH: 25 MAYIS / CUMARTESİ

 SAAT: 11:00

 YER: DİVRİĞİ KÜLTÜR MERKEZİ

(ASMALI MESCİD MAH. İSTİKLAL CAD. SURİYE PASAJI NO:166 KAT:2 D:37 BEYOĞLU / İSTANBUL)

benzer haberler