İTÜ’de online sınavın yapılacağı uygulama kişisel verileri çalıyor

03 Tem 2020

Koronavirüs salgınından kaynaklı eğitime ara verilmesinin ardından okullar kapanmış ve sınavlar ertelenmişti. Üniversitelerin online ders-sınava geçmesinden sonra okulların online eğitim verecek altyapıyı kaldıracak tekniğe sahip olmadığı açıkça görüldü. Birçok üniversitede öğrenciler; online eğitime internet erişimleri olmadığından kaynaklı katılamadı, sınavlara giremedi.

İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) öğrencileri de online sınav sorunları ile karşıya karşıya kaldı. Rektörlüğün sınavlarda kullanacakları ‘Witwiser’ adlı uygulamanın güvenilirliği konusunda öğrenciler büyük kaygı içerisinde. Witwiser uygulamasını kullanmaya çalışan öğrencilerin, uygulamanın tüm kişisel verilere izin isteği istemesinden kaynaklı güvenilirlik kaygısı söz konusu. Öğrenciler erişime izin vermedikleri taktirde sınavlara da katılamıyorlar. Güvenilirlikten kaynaklı sınavlara giremeyen öğrencilerin oranı azken, uygulamada kişisel verilere erişim izni vermelerine rağmen öğrenciler yine de sınavlara giremedi.

İTÜ’LÜ ÖĞRENCİLER: SINAVLAR GÜVENİLİR ORTAMDA GERÇEKLEŞSİN

İTÜ’lü öğrenciler, sınavların daha güvenilir uygulamalar üzerinden gerçekleşmesini ve sınavlarda kamera zorunluluğunun kaldırılmasını talep ediyorlar. Pandemi koşullarından kaynaklı eğitime ara verilmesinin ve online eğitime geçilmesinin ‘zoraki eğitim’ olduğunu açıkça göstermektedir. Bu süreçte birçok üniversitede derslere ve sınavlara katılamayan binlerce öğrenci mevcut.

 

benzer haberler