YDG’den film gösterimi: “Gün Armenak’laşmanın, ondan öğrenmenin günüdür”

15 Eki 2019

Mayıs Kolektif tarafından hazırlanan, Nurcan Yıldırım’ın yönetmenliğini yaptığı “Alnında Kılıç Yarası: Armenak” belgeseli İstanbul’da bulunan Divriği Kültür Merkezi’nde seyirciyle buluştu. YDG olarak örgütlediğimiz 90 dakikalık belgeselin gösterimi Pakrat Estukyan ve İbrahim Ekinci’nin söyleşileriyle devam etti. Grup İsyan Ateşi’nin Ermenice ezgileriyle sahne aldığı etkinliğe coşku hakimdi.

Belgesel gösterimi Armenak şahsında tüm devrim ve komünizm davası şehitleri için bir dakikalık saygı duruşuyla başladı.Partizan Şehit ve Tutsak Aileleri (PŞTA) ve YDG tarafından konuşmalar yapıldı. PŞTA adına yapılan konuşmada, Orhan Bakır’ın bıraktığı değerlerin bugün yoldaşları tarafından sahiplenilmesinin önemli olduğu vurgulandı.

YDG temsilcisi yaptığı konuşmada Armenak’ın Ermeni soykırımının ardından kendini “gizlemek” zorunda kalan pek çok aile için bir uyanışı temsil ettiğine değinirken “O Proletarya Partisi’nin bir üyesi ve kadrosudur. O, kimi zaman TARİŞ İplik Fabrikası’nın direnişinin örgütlenmesinde, kimi zaman askeri bir eylemdedir. O’nun yaşamını en yalın haliyle ifade etmek gerekirse yiğit bir komünist, kararlı, sevilen ve unutulmayan bir kişiliktir” ifadelerini kullandı.

YDG temsilcisi konuşmasının devamında: “Faaliyet yürüttüğü bölgenin Ali Ağa’sı olan Armenak, insanların gönlünde yer etmiş bir Partizandır. Köylüler, Armenak şehit düştükten sonra, yattığı yatağa kimseyi yatırmayacak kadar çok sevmişlerdir. Öyle ki yaşlı bir köylü “Ero sen öleceğine, benim oğlum öleydi” diyecek kadar, evlatlarından çok sevmiştir Armenak’ı. Kuşkusuz bu sevgide Armenak’ın kitlelerle kurduğu diyalogun etkisi tartışılmazdır. Dürüst, sıcakkanlı, atik, insan sever bir kişiliğinin yanısıra bölge halkının sorunlarıyla da ilgilenmesi devletin köylüler üzerinde uyguladığı baskılara karşı tavır koyan ve hesap sorucu özelliği de kitlelerle kısa sürede kaynaşmasını sağlamıştır” ifadelerine yer vererek Armenak’ın kitlelerle ilişkisine değindi.

YDG temsilcisi konuşmasını “Ermeni yiğit komünistin yaşamından kuşkusuz öğrenilecek çok şey vardır. Kolektif çalışma ile hazırlanan bu belgesel, o’nun yaşamından öğrenme, o dönemin ruhunu gelecek nesillere taşıması anlamında önemli bir üretimdir. Şimdi gün gençlik olarak Armenak’laşmanın ondan öğrenmenin ve onun gibi Proletarya Partisi ile bütünleşerek bir adım ileri çıkma günüdür!” vurgularıyla sonlandırdı.

90 dakika süren belgele gençlerin ilgisi yoğun olurken salondaki izleyicilerin beğenisini de kazandığı görüldü. Filmin gösteriminin ardından Armenak’ın yoldaşlarından İbrahim Ekinci ve Agos Gazetesi Ermenice Editörü Pakrat Estukyan tarafından konuşmalar yapıldı.

Estukyan yaptığı konuşmada Armenak’ın bugün Rojava’daki direnişte yaşadığına değinirken, “Armenak, Kobane’de hayatını kaybeden Suphi Nejat Ağırnaslı’da yani aldığı isimle Paramaz Kızılbaş’ta yaşadı” ifadelerini kullandı.

İbrahim Ekinci ise belgeselin uzun ve meşakkatli bir emeğin olduğuna değinirken dönemlerin değişeceğini fakat insanlık değerlerin her zaman sahiplenileceğine değindi.

Etkinlik Grup İsyan Ateşi’nin sahnede seslendirdiği Ermenice ve Türkçe ezgilerle sonlandırıldı.

benzer haberler