Ankara Üniversitesi’nde öğrenciler haykırdı: “Tacizci, tecavüzcü hoca istemiyoruz!”

08 Nis 2019

Ankara Üniversitesi’nin Veteriner Fakültesi’nde çalışan Prof. Dr. Hasan Bilgili’nin kendisine ait VCOM Hayvan Hastanesi’nde kadın bir hekime tecavüz etmesi, bu ve benzer taciz-tecavüz olayların fakültede birçok kez yaşanması ve örtbas edilmesi Ankara Üniversitesi Dışkapı yerleşkesinde aralarında YDG’lilerin de olduğu öğrenciler tarafından protesto edildi.

Saat 10.30’da Cerrahi Ana Bilim Dalı binasının önünde buluşan öğrenciler dışarıdan gelen ama okula alınmasına izin verilmeyen insanların bulunduğu yerleşkenin Dışkapı Metro kapısına doğru yürümek istedi. Fakat polis bu güzergahtan yürümek isteyen öğrencileri engelleyerek Ana Kapı’dan çıkılması dayatmasında bulundu. Buradan Dışkapı Metro kapısının önüne yapılan yürüyüş sırasında “Tecavüzcü, tacizci hoca istemiyoruz!”, “Yönetim uyuma, öğrencine sahip çık!”, “Cinsiyetçi eğitim istemiyoruz!” ve “Dünya yerinden oynar kadınlar özgür olsa!” sloganları haykırıldı.

DAHA ÖNCE YAŞANAN TACİZLER ÖRTBAS EDİLDİ

Dışkapı Metro kapısının önünde buluşulmasının ardından basın açıklaması okundu. Metinde yaşanan cinsel saldırı özetlendi ve tecavüzcünün daha önce de kendi öğrencilerini taciz ettiği, fakat “yeterli kanıt bulunamadığı” gerekçesiyle bu olayların örtbas edildiği belirtildi. Fakültede daha önce taciz soruşturması geçiren akademik personelin isimlerinin açıklanması gerektiğine dikkat çekilen açıklamada, kadınların hayatın her alanında benzer saldırılarla karşılaştıkları ve üniversitelerde de akademisyenlerin sözlü ve fiziki tacizleri, not vermemek, dersten bırakmak gibi tehditlerle kadınlara benzer istismar ve saldırılarda bulunduğu vurgulandı.

YÖK’ün Toplumsal Cinsiyet Yönetmeliği’nin kaldırılmasıyla bu saldırıların pekiştirilmek istendiği söylenirken “Üniversitelerin bilim üretmesi gerekirken bugün gericiliğin yalıtkan ve üretken bir mevzisi konumuna geldiği”nin altı çizildi. Açıklama, eğitimde gericiliğin ve artık olağanlaştırılmış cinsel şiddet vakalarının yarattığı karanlığa ve sessizliğe dur deme çağrısıyla sonladırıldı.

ANKARA YDG

 

benzer haberler