“Baskı, Tehdit, Taciz Sökmez! Gençlik Mücadeleden Vazgeçmez!”

07 Ara 2021

Gençlik Örgütleri Ankara İnsan Hakları Derneği Şubesi’nde basın açıklaması yaparak Ankara Emniyeti’nin kaçırma ve işbirlikçilik politikalarına karşı örgütlü mücadele çağrısı yaptı.

Dev-Güç, Karala Dergisi, Devrimci Gençlik Dernekleri, SGDF ve YDG’nin ortak düzenlediği açıklamada basın metnini Semih Erdem Çankaya okudu.

Ekonomik kriz koşullarında devletin zor aygıtlarını kullanarak mücadele alanlarını kontrol altına almaya çalıştığı belirtilen açıklamada, “Gelişen mücadelemizin her dönemine şahitlik etmiş olan Ankara, özelde faşist politikaların yoğunlaştırıldığı bir kenttir. En ufak bir basın açıklamasını, hak mücadelesini dahi varlığına tehdit olarak gören devlet, maskelemeye çalıştığı korkusunu bu uygulamalar ile açık etmektedir. Bugün de telefonlarla aranarak, TEM şubelerine çağırılarak, tehdit edilerek, evimizin sokaklarında taciz edilerek, kaçırılarak, ajanlık dayatılarak biz gençlerin örgütlü mücadelesi hedef alınmaktadır. Yıllardır süregelen ve bugünde arttırılarak devam eden bu uygulamalar bizleri mücadelemizden bir adım dahi geri düşürememiştir ve düşüremeyecektir.” denildi.

Açıklama şu şekilde sona erdi: “Bugün buradan bir kez daha yineleyelim; tehdit, kaçırma, katliam, işkence bu devletin geleneğidir. Bizim geleneğimiz ise devletin hiçbir saldırısı karşısında bir adım dahi geri atmayan bir mücadelenin, direnişin tarihidir. Devletin kime, neden saldırdığını çok iyi biliyoruz. Bu saldırılarla ilk kez karşılaşmıyoruz. Ankara polisinin, yıllardır gençliğin örgütlü mücadelesini sekteye uğratmak, kriminalize etmek, zayıflatmak için kendi yasalarını dahi çiğneyerek denemediği yöntem kalmamıştır. Bugün bu saldırıların nedeni, Ankara’da bugüne kadar tüm baskılara rağmen her gün büyüttüğümüz ve ısrarla sürdürdüğümüz örgütlü mücadelemizdir. Devletin korkusu, işte bu mücadeledir. Buradan bir kez daha sesleniyoruz, bu korkuyu size her daim yaşatacağız. Ankara sokaklarında bugüne kadar devletin, polisin faşist terörüne nasıl direndiysek, bundan sonra da öyle direneceğiz. Devletin hiçbir baskı yöntemi bizi yolumuzdan döndüremeyecek. Gözaltılarla, tutuklamalarla, tehdit ve kaçırmalarla gençliğin iradesi teslim alınamaz.”

NE OLMUŞTU?

Sık sık devrimcileri kaçırma, itirafçılık ve işbirlikçiliğe zorlama saldırılarıyla gündeme gelen Ankara Emniyeti geçtiğimiz günlerde YDG okurlarını arayarak işbirlikçiliğe zorlamıştı.

YDG okurlarını ve ailelerini bazen sabit numaradan bazen özel numaradan arayan Ankara Emniyeti, YDG okurları ve ailelerini sohbet etmeye, işbirliği yapmaya çağırarak baskı kurmaya çalışmıştı.

benzer haberler