Mersin Üniversitesi öğrencileri: Gençlik, saldırıları direniş ve dayanışmayla aşacak

06 Mar 2020

Mersin’de aralarında YDG (Yeni Demokrat Gençlik) okurlarının da olduğu üniversite öğrencileri tarafından saldırılara karşı basın açıklaması düzenlendi. İnsan Hakları Derneği Mersin Şubesi’nde düzenlenen basın açıklamasında bu saldırıların gençlik mücadelesinin dinamikleri ve dayanışmasıyla aşılacağı belirtildi.

“Geçtiğimiz aylarda üniversiteliler anayasal hakları olan düşünce ve ifade özgürlüğünü kullandıkları için Mersin Üniversitesi yönetim kurulu ve Emniyet’in Terörle Mücadele Birimi tarafından soruşturmalara tabi tutuldular. Açılan soruşturmalar ise şu şekilde; 10 Ekim’de katledilen insanları ve Mersin üniversitesi öğrencisi olan sıra arkadaşlarımızı anmak için üniversitelilere hitaben yapılan konuşmadan Öğrenci Kolektiflerinden bir üniversiteliye soruşturma açıldı” ifadelerine yer verilen açıklamada, öğrencilere soruşturma açıldığı ve KYK yurtlarından atıldığı belirtildi.

Soruşturma açılan öğrencilerin burslarının da kesildiği ifade edilen açıklama “Bizleri hukuksuz bir şekilde eşit, özgür, laik, bilimsel, parasız eğitim mücadelemizden vazgeçireceğini zannedenler şunu bilsinler ki gençliğin umut dolu mücadelesinin önüne engeller çıkartıp durdurmaya çalışsalar da gençlik dinamikliğiyle ve dayanışmasıyla bu engelleri direnerek aşacaktır” denilerek sona erdi.

benzer haberler