Documentarist 12. İstanbul Belgesel Günleri 15-20 Haziran tarihlerinde gerçekleşecek

10 Haz 2019

Bu yıl 12.’si düzenlenecek olan Documentarist İstanbul Belgesel Günleri 15-20 Haziran arası Aynalı Geçit, Vault34/Yeşilçam Sineması ve Kadıköy Sineması’nda ve Yapı Kredi Kültür Sanat’ta gerçekleşecek.

SUDAN’A ÖZEL BÖLÜM

15-20 Haziran tarihlerinde düzenlenecek Documentarist 12. İstanbul Belgesel Günleri festivalde Sudan’a özel bölüm olacağını, “Festival, son aylarda halk isyanıyla diktatörü deviren, 3 Haziran’da kanlı bir katliamla bastırılmaya çalışılsa da direnmeye devam eden ve dünya kamuoyundan dayanışma bekleyen Sudan’a özel bir bölüm ayrıldı.” ifadeleriyle duyurdu.

BU YILKİ ONUR KONUĞU SEAN MCALLISTER

Documentarist’in bu yılki onur konuğu ise İngiliz belgeselci Sean McAllister. McAllister’ın, Sundance gibi festivallerde ödül almış belgesellerinden bir seçki izleyiciyle buluşacak. Festival kapsamında ayrıca, Altyazı Sinema Dergisi işbirliğiyle Sean McAllister’la bir ‘Sinema Dersi’ gerçekleştirilecek.

Prag’ın ünlü sinema okulu FAMU’dan Tomaş Doruşka ve Nazlı Kaya’nın eğitmenliğinde gerçekleşecek üç günlük (20-21-22 Haziran) atölyede “belgesel/gerçekçi” ve “canlandırma/imgesel” görüntülerin iç içe ve yaratıcı bir şekilde kullanımı üzerine çalışılacak. Katılımcıların kültür, yaşam, sosyal hak ve özgürlükler, politika, ekoloji ve çevre sorunları ile ilgili kısa film fikri geliştirmelerine yardımcı olunarak hem bu fikirler tartışılacak, hem de stop-motion ve kağıt animasyon gibi klasik canlandırma teknikleri üzerine temel bilgiler verilecek.

ÇOCUKLARA STOP-MOTION ATÖLYESİ

Stop-motion, cansız nesnelerin fotoğrafları hızlıca oynatılınca ortaya çıkan animasyondur. Documentarist 12. İstanbul Belgesel Günleri kapsamında düzenlenen bu atölyede çocuklar tasarladıkları filmleri oyun hamurları, kartonlar, veya legolarla hayata geçirecekler. Atolye 8-14 yaş arası çocuklara açık olacak.

TÜRKİYE PANORAMA

Otuzdan fazla filmin seçildiği ‘Türkiye Panorama’ bölümü, ülkemizde bağımsız belgesel üretimini takip etmek isteyenler için iyi bir fırsat. Bu bölümdeki filmlerin yarısı ilk filmini çeken yönetmenlerin imzasını taşıyor.

benzer haberler