YDG: Halk Gençliğinin Öfkesiyle, 1 Mayıs’ta Taksim’e !

27 Nis 2018
Yeni Demokrat Gençlik, devletin 1 Mayıs yasaklarına karşı, 1 Mayıs’ta Taksim’de olacağını duyuran bir açıklama yaptı.
“Faşist – feodal sistemin, OHAL ve KHK’lar ile saldırılarını resmen yasallaştırarak ezilenlerin gündeminden çıkartmamaya devam ediyor. Yaşadığımız coğrafyanın dört bir yanında saldırıların ardı arkasının kesilmemesiyle birikte, yönetememe krizi ve ekonominin de dibe vurmasıyla birlikte, geniş emekçi yığınlarının bu baskı diktasını bir ayaklanmayla/isyanla bertaraf edebileceği “korkusuyla” erken seçim kararı alınmıştır. Kitlelerin öfkesini sandığa yöneltmeye, kendi düzenleri içinde kontrol etmeye çalışan egemenler, irili-ufaklı her türlü karşı duruşu da baskı altına almaya çalışmaktadır.
 
Bugün üniversiteleri parçalayarak, “nitelikli üniversite” sayısını arttıracağını, üniversite festivallerini yasaklayarak, halk gençliğini kendi belirledikleri çizgide tutmaya çalışmaları, halk gençliği nezdinde duvara çarpmış, bir çok alanda kitlesel eylemlerle bugün hala protesto edilmektedir. Egemen klikler, yönetememe kriziyle birlikte, irili-ufaklı eylem birliklerinin dalga dalga yayılarak Gezi İsyan’ı gibi büyümesindense, kitlelerin öfkelerini dindirip, mevcut gündemlerini “erken seçim” aldatmacasıyla doldurmayı yeğmelektedir. Bugün Maltepe’de “birleşik,kitlesel” 1 Mayıs’ı kutlamak, tarihsel bir gündemde, isyanı örgütlemek yerine, sistemin dayattığı “erken seçim” gündemine tabii olarak, sistemin izin verdiği kadarını söylemektir. Sınıf işbirlikçilerinin bile, işçi sınıfının yanında olmaktansa, erken seçimlere hazırlık yaptığı bu süreçde, 1 Mayıs’ın tarihsel kızıllığını kuşanarak, Taksim’i zapt etmek bizim bir numaralı misyonumuz olmalıdır.
 
Bu misyonumuz ışığında, Ünivesitelerin bölünemeyeceğini, bahar festivallerinin iptal edilemeyeceğini haykıran, hakkı olan akademik-demokratik tüm taleplerine, bin bir türlü baskı ve sindirme politikaları ile cevap verenlere karşı, taleplerimizi onların anlayabileceği bir dilden iletmeye çağırıyoruz.
Aliboğazı’nda ölümsüzleşen Hasret ve Gül yoldaşların kavgaya ve mücadeleye olan kararlılığıyla, 50. yılında 68’in ruhunu kuşanarak Halk Gençliğini, 1 Mayıs’ta TAKSİM’e, çağırıyor, mücadeleyi büyütüyor kavgayı omuzluyoruz.”
 
Yaşasın 1 Mayıs – Biji 1 Gulan !
Yeni Demokrat Gençlik
benzer haberler