KYK protestosuna katılan öğrencilerin burs ve kredileri kesildi

29 Mar 2020

Ankara Üniversitesi’nde Las Tesis dansı yaptıkları gerekçesiyle Kredi Yurtlar Kurumu (KYK) yurtlarından atılan ve burs/kredileri kesilen üniversitelilerin 4 Mart’ta Kredi Yurtlar Kurumu (KYK) önünde yaptıkları basın açıklaması sırasında polisin müdahale ettiği ve gözaltına aldığı öğrencilerden 14’ünün de kredi ve bursları kesildi.

ÖĞRENCİLER HASHTAG EYLEMİ GERÇEKLEŞTİRECEK

Salgının giderek yayıldığı bu dönemde öğrencilerin yurtlarını karantina bölgesine çevirerek öğrencileri kapı dışarı eden, burslarını ve öğrenim kredilerini kesen devlete karşı öğrenciler bugün saat 20.30’da “#KYKvirüs2020″ etiketiyle twitterda buluşacağını duyurdu. YDG’lilerin de aralarında olduğu Üniversiteli Öğrenciler devletin COVID-19 salgını sürecinde halka ve öğrencilere karşı tutumunu teşhir ederek, gerçekleştirilecek twitter çalışmasına çağrı niteliğinde bir basın metni yayınladı.

“Okulumuzda, özellikle Las Tesis eylemi sonrası, başta genç kadınlar olmak üzere kredi/bursların kesilmesine karşı KYK önünde “Biz geleceğiz! İnsanca yaşamak istiyoruz!” şiarıyla yapmak istediğimiz basın açıklamasına saldıran polis 25 arkadaşımızı işkenceyle gözaltına aldı. Bu da yetmezmiş gibi gözaltına alınan arkadaşlarımızın bursları kesildi. Öğrencileri yurtlardan atan, yurtları karantina alanı yapan ve hala öğrencilerden ücret ödemelerini yapmasını isteyen KYK, tüm dünyada etkisini gösteren Covid-19 salgın günlerinde öğrencilerin yaşamını daha da zorlaştırmak için elinden geleni yapmaktadır!

Dünya koronavirüsü ile uğraşırken, öğrenciler KYK virüsü ile uğraşıyor. KYK önünde yapmak istediğimiz basın açıklamasına saldıranlar ile burslarımızın kesilmesini emredenler aynı kişilerdir! Üniversitelerimize yönelik baskılara son sürat devem eden iktidar, biz öğrencilere yönelik kredi/burs kesintisini alışkanlık haline getirmiştir. Korona salgını nedeniyle evde kal çağrısı yapan iktidar; işçilerin, emekçilerin, kadınların ve gençlerin temel taleplerini karşılamak şöyle dursun sermayeyi kurtarmak için paketler çıkarıyor. Soruyoruz: “İşçi ve emekçilerin ücretli izin; kadınların artan taciz, tecavüz ve erkek şiddetine karşı sosyal destek ve kadın barınma evi; öğrencilerin yurt ödeme iptali, burs kesintilerinin sonlanması ve ücretsiz internet taleplerini karşılamak yerine neden şirketlerin vergi ödemelerini erteliyorsunuz? Su, elektrik ve doğalgaz faturalarına “aynen devam” kararı alıyorsunuz?” Öğrencileri yurttan atan, insanca yaşamak istiyoruz dedikleri için burslarını/kredilerini kesen, kalmadıkları halde yurt parası isteyen KYK, öğrenciler için koronavirüs kadar tehlikelidir. Bizler dün ekonomik krize karşı susmadık, itaat etmedik. Bu yüzden yurtlarımızdan atıldık, burs/kredilerimiz kesildi. Bugün de susmuyor, itaat etmiyoruz. Bursumuzu/kredimizi de kesseniz, yurttan da atsanız susmayacağız, itaat etmeyeceğiz, insanca yaşamak istiyoruz demeye devam edeceğiz. İktidarın işçilere, kadınlara, öğrencilere yönelik saldırılarına karşı, koronavirüse değil halka önlem alanlara karşı, bizlerin tek seçeneği dayanışmadır. Hem koronavirüsü hem KYK virüsüne karşı dayanışmaya çağırıyoruz!”

 

benzer haberler