YDG’nin de Aralarında Bulunduğu Gençlik Örgütleri 10 Ekim Anması Düzenledi

10 Eki 2022

Aralarında Yeni Demokrat Gençlik okurlarının da olduğu Gençlik Örgütleri Ankara Gar katliamının 7. yılında İstanbul Üniversitesi Beyazıt Meydanı’nda basın açıklaması gerçekleştirdi. Gençlik Örgütleri, İstanbul Üniversitesi Beyazıt Meydanı’nda gerçekleştirdikleri basın açıklamasından sonra İstanbul Emek ve Demokrasi Güçleri’nin Kadıköy’de düzenlediği anmaya katıldı.

 

KATİLLERDEN HESABI GENÇLİK SORACAK

Katliamda yaşamını yitirenlerin fotoğraflarının yer aldığı, “10 Ekim katliamını unutturmayacağız, hesap soracağız!” şiarlı pankartın taşındığı eylemde “10 Ekim’i Unutma, Unutturma!”, “Katillerden Hesabı Gençlik Soracak!”, “Unutmak Yok, Affetmek Yok!”, “Amed, Suruç, Ankara Hesap Sormaya!” sloganları haykırıldı.

Katliamda yaşamını yitirenler şahsında yapılan saygı duruşundan sonra açıklama öncesi konuşma yapıldı ve ardından açıklamaya geçildi.

Açıklamada şunlar söylendi:

10 Ekim 2015’te, Türkiye’nin ve Kürdistan’nın birçok kentinden halklar, devrimci, demokrat ve yurtsever binler Ankara’da ‘’Barış Mitingi’’ için bir araya gelmiştik. Bu birlikteliğin yarattığı politik güçten korkan IŞİD ve işbirlikçisi iktidar, oradaki binlerce insanı katliamla hedef aldı, 103 arkadaşımızı Ankara’da patlatılan iki bombalı saldırıyla katletti. Bu sesi herkes duydu. Gezi direnişiyle birlikte yükselen kardeşleşme, halkların özgürleşme istemiyle yürüttüğü mücadelenin birleşme dinamiği kendini 7 Haziran’da ortaya koydu. Gezi direnişinin açığa çıkardığı gücün, Rojava’da yeşeren umutla bir araya gelmesi, birleşmesi ihtimali, bu devletin kâbusu oldu. İşte bu gelişen mücadeleyi, ancak katliamlarla bastırabileceklerini düşündüler. 7 Haziran sonrası gelişen süreçte Kürt halkı başta olmak üzere, devrimci-sosyalist güçlere, tüm muhalif kesimlere karşı devlet yeniden katliamcı politikalarını devreye sokarak; tüm aygıtlarıyla bir saldırılar süreci başlattı. Suruç’ta  33 yoldaşımızın katledilmesi, Amed’te mitinge yapılan bombalı saldırı; devletin direnenlere, yükselen kitle hareketlerinden güç alanlara verdiği korkakça cevaptır. Ankara, bu devletin ne ilk ne de son katliamıydı. Kürt halkına, devrimcilere ve tüm ezilenlere yönelik bu katliam politikaları nafiledir. Suruç’un, Amed’in, 10 Ekim Ankara’nın öfkesini örgütlüyoruz. Katledenler kaybedecek.

400 milletvekilini verin, bu iş huzur içinde çözülsün” diyen, IŞİD çetesi için “öfkeli bir grup genç” diyen devlet, insanca ve onurlu bir yaşam için dövüşenlerin karşısında kazanamaz. Kitleler için hiçbir inandırıcılığı kalmayan, artık hiçbir rıza üretemeyen, elinde baskı ve şiddet dışında yönetebileceği hiçbir araç kalmayan bu siyasal iktidarın karşısında mücadele edenler yaşamın her alanında kök salıyor. Yaygınlaşan işçi eylemlerinden sokakları dolduran binlerce kadına, üniversitelerini ve özgürlüğünü savunan öğrencilerden baskılara karşı direnişi büyüten halklara mücadeleyi büyütüyoruz. Milyonların öfkeyle yanan yüreğini yarının özgür dünyasını kurmak için örgütlüyoruz.

Bugün de devlet, Kürt halkına yönelik şoven politikalarına, göçmenlere yönelik ırkçı politikalarına, devrimcilere yönelik zindanlarda ve dışarda işkenceci pratiklerine devam ederek katliamcı siyasetini sürdürüyor. Yoksulluğun ve baskının daha da derinleştiği bugün, halkların mücadelesinin karşısına bu katliamlarla ve bu katliamcı siyasetle çıkan siyasal iktidarı bunlar kurtaramayacaktır. Bugün de bu katliamcı iktidarın karşısında bizler varız.

Yoksulların, işçilerin, gençlerin, kadınların, LGBT+ların, Kürt ulusunun haklı öfkesine ve örgütlü mücadelemize yönelik saldırılar bugün de sürüyor. Ancak bizleri yıldıramadılar, yıldıramazlar. Bizlere Amed’te, Suruç’ta, Ankara’da katliamlarla saldıran bu devlet, işte bu güçlerin birleşmesinden korkmuştu. Katliamlarla yarattıkları bu düzeni, katliamlarla ayakta tutmaya çalışan katillerden hesabı ancak ezilenlerin birlikte mücadelesiyle sorabiliriz. Yine bir seçim sürecine girerken, yine iktidar korkakça kanlı hesaplar içindeyken bu hesapları dağıtmak için, halklara yönelik gerçekleştirdikleri bütün katliamların hesabını sormak için sokaklarda, meydanlarda gençliği birleşerek mücadele etmeye çağırıyoruz! Gençlik olarak bugün geçmişin hesabını soralım ki, bugün katillere karşı kavgada birleşelim ki, yarınımızı inşa edebilelim. 10 Ekim’i unutmayacağız, unutturmayacağız, katillerden hesap soracağız! Yitirdiğimiz yoldaşlarımızın sesini her yana taşımaya sizi de bu mücadeleye davet ediyoruz.ifadeleriyle eylem sona erdi.

 

GÜN GELECEK, DEVRAN DÖNECEK, KATİLLER HALKA HESAP VERECEK

Aralarında Yeni Demokrat Gençlik okurlarının olduğu Gençlik Örgütleri ve yüzlerce kişi 10 Ekim Ankara Katliamı’nda yaşamını yitirenleri anmak ve katliamın sorumlularından hesap sormak için İstanbul Emek ve Demokrasi Güçleri’nin çağrısıyla Kadıköy İskele Meydanında bir araya geldi.

Toplanma başlamadan önce polis eylem alanına pankart ve flamalarla ilerleyen Gençlik Örgütleri’ne engel olmaya çalıştı fakat pankart ve flamaları indirmeyi kabul etmeyen Gençlik Örgütleri polis barikatını aşarak alana girdi.

Şehid Namırın!”, “Devrim Şehitleri Ölümsüzdür!”, “Faşizme Karşı Omuz Omuza!”, “Gün Gelecek, Devran Dönecek, Katiller Halka Hesap Verecek!”, “Katillerden Hesabı Emekçiler Soracak!” sloganlarının atıldığı anma, saygı duruşuyla başladı. Anma, katliamda yaşamını yitirenlerin yakınlarının konuşmasından sonra açıklamanın okunmasıyla sona erdi.

benzer haberler